KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zhodnocení "Akce vejce"

09/05/11
viz. zdroj

www.svscr.cz

Již tradičně se v období předvelikonočním veterinární inspektoři soustředí na kontroly vajec, která míří na náš trh. I letos jsme zjistili problémy a přes 26 000 vajec bylo pozastaveno, tj. nepropuštěno do tržní sítě, a buď vráceno zpět dodavateli, nebo zlikvidováno v asanačním podniku. 

Z problematických vajec bylo zhruba 5 000 vajec z Polska špatně značených nebo neoznačených vůbec, 6 000 bylo plesnivých či v plesnivých obalech, také polského původu, ale bylo to zřejmě způsobeno nevhodným skladováním, a právě ty byly zlikvidovány. Dalších zhruba 15 000 ks vařených barvených vajec, vyrobených v Maďarsku a distribuovaných ze Slovenska, bylo uvedeno na český trh bez identifikačního označení výrobce na balení pro spotřebitele. U těchto barvených vajec je zajímavá ještě jedna věc, bylo zjištěno, že vejce byla následně „dooznačena“ distributorem ze Slovenska, který má pobočku firmy i v rámci ČR. Z tohoto důvodu bude s touto firmou zahájeno správní řízení s uložením sankcí.

Mimořádná velikonoční kontrolní akce byla zaměřená jak na vejce třídy A, tak na vařená barvená vejce uváděná na trh ČR. Do dnešního dne bylo porušení legislativy zjištěno v jednom případě i u českého producenta (neodpovídající jakostní ukazatele vajec – nadměrné znečištění vajec z vlastní produkce).

S další podobnou akcí samozřejmě počítáme i do budoucna a nebudeme čekat až na Velikonoce.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR, 5. 5. 2011