KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministři zemědělství České a Slovenské republiky Výborný a Takáč se shodli na nutnosti revize Strategického plánu společné zemědělské politiky. Ta by měla být administrativně méně náročná a lépe proveditelná v praxi

12/01/24

Tisková zpráva — O adaptaci lesů na klimatickou změnu, odlesňování a o problémech spojených s velkými šelmami dnes jednali v prostorách Mendelea na zámku v Křtinách nedaleko Brna ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Richard Takáč. Věnovali se také společné zemědělské politice, aktuální nákazové situaci, zejména africkému moru prasat, a zkušenostem Slovenska s regulací prodeje a používání zábavní pyrotechniky.

„Vzhledem k tomu, že máme za sebou první rok nové společné zemědělské politiky, informoval jsem svého slovenského kolegu, že u nás rezonuje zejména problematika navýšení kontrol a administrativní zátěže. A to jak žadatelů, tak kontrolních orgánů, kdy se nacházíme na samotné hranici kapacit. Stejný problém řeší podle ministra Richarda Takáče i jeho země. Hlavní problém vidí v nárůstu administrativy a nutnosti větší srozumitelnosti pro zemědělskou veřejnost, stejně jako v oblasti řešení vysokých cen potravin,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Velkou část jednání věnovali ministři zemědělství adaptaci lesů na klimatickou změnu. Marek Výborný uvedl, že ministerstvo pomáhá vlastníkům lesů tradičními finančními příspěvky na hospodaření v lesích, novým programem s názvem „Adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu“ a některými opatřeními ve Strategickém plánu společné zemědělské politiky (SP SZP).

„V prvních dvou případech je problematické zajistit potřebné zdroje státního rozpočtu, protože konsolidace veřejných peněz nejvíce postihla národní dotace. Snažíme se proto využívat nových zdrojů, jako například Národní plán obnovy nebo výnosy z prodeje emisních povolenek. Do roku 2026 chceme navrhnout a uvést do praxe komplexní systém plateb za lesní ekosystémové služby. K tomu směřuje připravovaná novela lesního zákona a zaměřují se na to některé výzkumné projekty,“ řekl ministr Výborný.

Pokud jde o odlesňování, aktuální právní předpisy podle Marka Výborného bohužel přinášejí různé restrikce a novou finanční a administrativní zátěž pro všechny zúčastněné strany. V kontextu nařízení EU proti odlesňování, účinného od konce tohoto roku, proto ministerstvo zemědělství upravuje národní legislativu a počítá letos s širší technickou pomocí a poradenstvím hospodářským subjektům.

Ministři jednali také o problémech souvisejících s narůstajícím počtem vlků a dalších predátorů, kteří způsobují škody na hospodářských zvířatech, rybách a lovné zvěři, napadají i psy a roste riziko z hlediska bezpečnosti veřejnosti.

„Můžeme tak očekávat nárůst konfliktních situací a nákladů jak na opatření, tak na náhrady. Považuji za vhodné zvážit úpravu stupně ochrany některých druhů. Dlouhodobě tyto změny podporuji a vnímám posun na úrovni Evropské komise, nicméně to bude ještě dlouhý a náročný proces,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Vzhledem k tomu, že Slovensko nedávno zavedlo omezení použití a prodeje zábavní pyrotechniky a Marek Výborný chce něco podobného prosadit v České republice, věnovali se ministři také tomuto tématu.

„Použití zábavní pyrotechniky některých kategorií by mohlo být zakázané, nebo povolené jen v přesně uvedeném čase. Omezit by se mohl i její prodej, a to hlavně pyrotechniky, jejímž hlavním efektem je hluk. Zejména psům, ale i řadě hospodářských zvířat, to způsobuje značné problémy. Chci diskutovat také o tom, že by se pyrotechnika prodávala například jen ve specializovaných prodejnách, nikoliv ve stáncích nebo supermarketech. Stejně tak je nutné určit, kdo a kdy by ji mohl odpalovat,“ řekl ministr Výborný.

Slovensko patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům ČR. Dlouhodobě figuruje na prvním či druhém místě v pořadí všech zemí dle hodnoty agrárního vývozu (AZO) z ČR a na čtvrtém nebo pátém místě v pořadí zemí dle hodnoty agrárního dovozu. Obrat AZO ČR se Slovenskem činil loni zhruba 55,7 mld. Kč. Hodnota agrárního vývozu ČR na Slovensko se od roku 2013 zvýšila ze 41 mld. Kč na 55 mld. Kč v roce 2022. Pokud jde o agrární dovoz ze Slovenska do ČR, jeho hodnota stoupla ze 14,8 mld. Kč v roce 2013 na 21,4 mld. Kč v roce 2022.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zařazeno v Aktuality, SZP, Zemědělství