KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Výborný: Kazachstán plánuje otevřít 120 mléčných farem. Češi by mohli dodat tisíce dojnic i technologie pro dojení a zpracování mléka

10/10/23

Tisková zpráva — Velké exportní příležitosti pro české dodavatele nabídne v následujících letech Kazachstán. Země plánuje v nejbližších letech otevřít 120 velkých farem zaměřených na produkci mléka, kde by se mohlo chovat až 55 tisíc dojnic. Na jednání s českým ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to uvedl jeho kazašský protějšek Aidarbek Saparov.

Kazašské zemědělství se rychle rozvíjí, pro současnou vládu země je jednou z důležitých priorit, tomu odpovídají i velké finanční pobídky, které do zemědělství směřují. Kazachstán má velký potenciál i pro české dodavatele, proto jsem právě sem vyrazil s více než čtyčiceti českými podnikateli z oblasti zemědělství, potravinářství či strojní výroby,“ řekl ministr Výborný.

Vzhledem k avizovanému zájmu o dodávky skotu a genetického materiálu je součástí delegace i místopředseda Českomoravské společnosti chovatelů Josef Kučera. „Česká republika má dlouhodobě fungující systém genetického hodnocení skotu. Díky tomu máme konkurenční výhodu proti jiným zemím. Dokážeme případným zájemcům poskytnout kompletní údaje o každém kusu zvířete, jeho původu, užitkovosti a genetických dispozicích. Máme skvělé jméno v oblasti šlechtění, a proto je o česká zvířata dlouhodobě velký zájem,“ uvedl Josef Kučera.

Podle ministra Saparova dá letos kazašská vláda na podporu zemědělských investic 100 miliard tenge, v přepočtu zhruba 5 miliard korun. Stejnou částku má připravenou i pro příští rok. Největší zájem má Kazachstán o dodávky technologií pro rostlinnou a živočišnou výrobu, chov skotu a drůbeže nebo kompletní zpracovatelské linky. Na ně vláda zemědělcům poskytuje až 30% dotaci.

„Obrovské příležitosti nabízí dodávky zemědělské techniky. V současnosti Kazachstán obnovil podle slov ministra Saparova 4,4 procenta zemědělské techniky, ambiciózní plán přitom hovoří o obnově 80 procent techniky. Je to tedy skvělá šance pro české dodavatele traktorů a další zemědělské techniky,“ řekl ministr Výborný.

Další oblastí, kde by Česká republika mohla nabídnout své zkušenosti a technologie, jsou závlahové systémy, které se i v Kazachstánu stávají v posledních letech nutností. Zájem je také o navýšení již probíhajícího exportu násadových vajec z ČR. Země projevila zájem o možné vybudování závodu na produkci násadových vajec s českou účastí přímo v Kazachstánu.

Pracovní návštěva ministra zemědělství Marka Výborného s podnikatelským doprovodem do Kazachstánu a Uzbekistánu začal včera návštěvou Akmolské oblasti v Kazachstánu. Jde o jednu z nejdůležitějších zemědělských oblastí na severu země, jen zde by se mělo v nejbližších třech letech otevřít přes 700 nových farem zaměřených na rostlinnou i živočišnou výrobu. Podnikatelé se zde účastnili byznys fóra s kazašskými firmami, podobné setkání absolvovali včera odpoledne také v hlavním městě Astaně.

„Jsem rád, že podnikatelská fóra již přinesla první konkrétní výsledky, jako je podpis kontraktu na dodávky osiva z České republiky,“ uvedl ministr Marek Výborný.

Dnes se delegace přesouvá do oblasti Turkestánu na jihu Kazachstánu a následně do Taškentu v Uzbekistánu, kde program podnikatelské mise pokračuje ve středu a ve čtvrtek.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství