KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Počty českých pracovníků v zemědělství klesají, sklizeň zachraňují pomocníci ze zahraničí

24/04/23

Tisková zpráva – Zaměstnanost v zemědělství je v posledních třech letech relativně stabilizovaná, předloni klesla pouze o 1 procento na 97 800 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracovalo téměř dvojnásobně více lidí. Zemědělské podniky proto doplňují nedostatek českých zaměstnanců sezónními pracovníky ze zahraničí.

Zahraničních pracovníků v tuzemském zemědělství přibývá. Zatímco v roce 2014 pracovalo v tomto odvětví 7 540 cizinců, loni to bylo 23 092 lidí, z toho 40 % z Ukrajiny. Jejich příliv nebo odchod však loni na několik měsíců přerušil agresivní útok Ruska na Ukrajinu. Často u nás v zemědělství pracují také Slováci, Rumuni, Bulhaři a Maďaři.

„V budoucnu se české zemědělství bez přílivu zahraničních pracovníků neobejde. Bez nich by nebylo mnoho zemědělských podniků schopno udržet rozsah výroby, protože nemohou sehnat dostatek českých zaměstnanců. Jsou to proto také cizinci, kterým za jejich velmi důležitou práci děkuji. I díky nim totiž máme na trhu dostatek potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

V Česku evidovaly úřady práce na začátku dubna 254 891 volných pracovních míst, z nichž 7 173 bylo v oboru zemědělství a lesnictví. Nejvíce v živočišné výrobě, kde chybí především ošetřovatelé zvířat. V rostlinné výrobě zase scházejí lidé na sezonní práce na polích, sadech, vinicích a chmelnicích.

Generační obměna v českém zemědělství je ohrožena, proto je potřeba získávat a motivovat mladé zemědělce. V rámci Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027 jsou na to určeny dva základní programy (neboli intervence – podle Strategického plánu SZP):   

Program Zahájení činnosti mladého zemědělce usnadní farmářům začátky jejich podnikání tím, že s pomocí podpory mohou získat k podnikání prostředky například na nákup zemědělských nemovitostí, zejména pozemků, technologií, speciálních mobilních strojů a na investice pro zpracování vlastních produktů. Jde o jediný program, kde žadatelé získají peníze předem.

V rámci Doplňkové podpory příjmu získají mladí začínající zemědělci do 40 let příspěvek na hektar zemědělské půdy. Jde o doplňkový příjem po zahájení činnosti, který mladým začínajícím zemědělcům pomůže stabilizovat příjmy. Platba byla poskytována již v letech 2015–2022. Její sazba mezitím vzrostla z 886 korun na hektar v roce 2015 na 1 607 korun na hektar v roce 2022. Jde tak o dvojnásobek původní sazby.

„Chceme podporovat mladé zemědělce, abychom oboru zajistili generační obměnu. Každý zemědělec mladší 40 let už loni dostal k ostatním podporám z přímých plateb ještě přídavek více než 1 600 korun na hektar,“ uvedl ministr Nekula.

Mladí zemědělci budou také zvýhodňováni vyšší mírou podpory a výběrových kritérií v dalších investičních intervencích i pomocí poradenství a vzdělávání.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Přílohy

Zařazeno v Aktuality, Zemědělství