KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministerstvo zemědělství varuje: lepicí pasti na hmyz můžou při nesprávném použití neúmyslně zapříčinit týrání drobných obratlovců, hlavně ptáků

28/07/22

Tisková zpráva – Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství (MZe) přijala stanovisko, že lepicí pasti pro hmyz musejí být použité a umístěné pouze tak, aby zabránily náhodnému přilepení se obratlovců, zejména ptáků. V opačném případě jde o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a pachateli hrozí pokuta.

V České republice se prodávají a užívají nejrůznější typy lepicích pastí, které jsou určeny k hubení hmyzu na zahradách a v sadech. V době, kdy ovoce dozrává, mají zabránit v tom, aby se hmyz dostal do korun stromů a ničil úrodu. Vzhledem k tomu, že lepové plochy nejsou nijak zabezpečeny před jinými živočichy, stávají se však pasti nebezpečné i pro obratlovce, zejména pro menší ptáky. Zvíře nalepené na past se nemůže hýbat a často se zraní při snaze o únik.

„Ačkoliv je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz, které zahrádkáři běžně na svých pozemcích využívají,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

ČSOP Sýkora koňadra

Foto: ČSOP | Sýkora koňadra zachycená podomácku vyrobenou lepovou pastí

MZe proto vydalo stanovisko, které na daný problém upozorňuje a upravuje pravidla prodeje lepicích pastí. Výrobci mají přikládat návod ke správnému použití s varováním o negativních dopadech, aby si uživatel uvědomil riziko a pasti používal správným způsobem. Pokud bude past aplikovat v rozporu s návodem a způsobí utrpení zvířete, bude to považováno za týrání podle zákona na ochranu zvířat. Za týrání může právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až 3 miliony korun a fyzická osoba až 1 milion korun.

S konkrétními podněty, které se týkají týrání zvířat se mohou lidé obracet na krajskou veterinární správu.

VojtěchBílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství