KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Toman požádal eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského o pomoc s kompenzacemi pro zemědělce z obcí zasažených tornádem

29/06/21

Tisková zpráva – Aktuální situaci v postižených obcích na Moravě a v obci Stebno na Lounsku řešil v Lucemburku se svými evropskými protějšky a eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským ministr zemědělství Miroslav Toman. Požádal o pomoc pro naše zemědělce při řešení škod způsobených tornádem.

Toman Wojciechowsky

„Situace na jižní Moravě je složitá. Někteří zemědělci a chovatelé se ocitli v  nebývale kritické situaci. Tornádo způsobilo obrovské škody na trvalých kulturách, jako jsou vinice, chmelnice nebo sady, i polních plodinách, sklenících a budovách živočišné výroby. Jsou také hlášeny četné úhyny hospodářských zvířat. Na zasedání Rady jsem informoval ostatní ministry zemědělství o dopadech katastrofy a požádal jsem o pomoc při řešení následků. Finanční pomoc musí dostat zemědělci co nejdříve,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

První odhady škod u zemědělců se pohybují ve stovkách milionů korun. Konečný rozsah však bude známý až za několik týdnů. Ministr Toman své evropské kolegy požádal o prověření všech možností, jak by Evropská komise mohla pomoci postiženým zemědělcům, a to například i formou mimořádné podpory.

Po setkání s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským se ministr Toman domluvil na využití Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který umožňuje poskytnout zemědělcům podporu při mimořádných událostech.

Ministerstvu zemědělství již včera vláda schválila národní dotační program opatření na pomoc zemědělcům, lesníkům a potravinářům s finanční podporou až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod.

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zařazeno v Aktuality, Zemědělství