KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ve třetím desetiletí chce stát vybudovat pět vodních nádrží

26/04/19
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Petra Vaňatová

Ve třetím desetiletí jednadvacátého století chce stát vybudovat pět vodních nádrží. Na brněnské konferenci o hospodaření s vodou to řekl Daniel Pokorný ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství. Ačkoli jsou nádrže víceúčelové, momentálně se podle něj nejvíc zdůrazňuje jejich přínos při zmírňování dopadů sucha. Zároveň však ochrání obyvatele před povodněmi, uvedl.

Kromě léta připravovaných Nových Heřminov na Bruntálsku má jít o Skaličku na Přerovsku, Vlachovice na Zlínsku a dvojici menších přehrad na Rakovnicku Šanov a Senomaty, které má v další dekádě doplnit nádrž Kryry. Kromě zadržení vody při povodních dokážou nádrže naopak při suchu zvyšovat průtoky řek pod nimi, což pomáhá jak rostlinám a živočichům, tak například průmyslu, který je závislý na vodě. Udržování průtoku také pomáhá ředit vodu vytékající z čistíren odpadních vod.
O Skaličce a Heřminovech se hovoří od katastrofálních povodní v roce 1997. "U Heřminov už je vykoupených 99 procent pozemků. Zbytku brání obec, nicméně ve chvíli, kdy bude vydané územní rozhodnutí, začne vyvlastnění a termín stavby je nyní 2022 až 2027," uvedl Pokorný a zmínil silný odpor proti přehradě ve stejnojmenné obci. Podle něj byla nakonec vybrána menší varianta, která znamená zachování zhruba dvou třetin obce.
U Skaličky není příprava tak daleko a je potřeba vykoupit nemovitosti od 700 majitelů. Se stejným termínem stavby jako u Heřminov se počítá u nádrže Vlachovice, kde naopak spolupracuje kraj i obce. Sucho na Rakovnicku má pomoct eliminovat trojice nádrží Šanov, Senomaty a Kryry. "Měly by sloužit především k nadlepšování průtoků. První dvě jsou z hlediska akumulace vody malé, pouze milion krychlových metrů vody. K akumulaci by měly sloužit především Kryry. Se stavbou prvních dvou se počítá zatím v letech 2022 až 2025," uvedl Pokorný.