KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Chovatelé krav: Nižší sklizeň krmných plodin se teprve projeví

17/09/18
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor:  Petra Vaňatová 

Letošní nižší sklizeň krmných plodin způsobená suchem se v chovech skotu teprve projeví. Podle chovatelů krav oslovených na národní výstavě strakatého skotu v Radešínské Svratce na Žďársku zemědělci zřejmě pošlou víc zvířat na jatka, aby vyšli se zásobami krmiva přes zimu. Donedávna úspěšný vývoz českého strakatého skotu do Turecka je v útlumu kvůli oslabení turecké liry vůči euru. Zvýšit by se ale mohla cena mléka.

"Bohužel v této chvíli je to takové vyčkávací období," řekl ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Pavel Král k exportu českých stračen do Turecka. Dopady horší sklizně krmných plodin se podle něj v chovu skotu začnou ukazovat zřejmě zkraje příštího roku a zjara, teď ještě farmy využívají loňské zásoby. Kukuřice ale tento rok někde nedozrály, ale předčasně zaschly. "Takže i ta kvalita sklizených silážních kukuřicí byla na mnoha farmách špatná," uvedl. To se zřejmě odrazí v užitkovosti zvířat.
Státní veterinární správa (SVS) zatím výkyvy v chovu skotu nezaznamenala. Někteří chovatelé se už ale zřejmě preventivně začínají zbavovat části zvířat. "My jsme už upozorňovali chovatele, aby se to snažili řešit včas a nenechali to až do doby, kdy zjistí, že nemají na krmení," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. České chovy jsou podle Semeráda na dobré úrovni a o zvířata je v zahraničí zájem. "Neřešíme žádné nákazy u skotu, na rozdíl od jiných zemí," uvedl. Stájí, kde byly krávy uvázané, už je minimum, přibývá zvířat chovaných na pastvinách.
Český strakatý skot patří v Česku spolu s holštýnským mezi nejrozšířenější plemena. Holštýnský skot je vyšlechtěný na produkci mléka. Strakaté krávy sice dávají mléka méně, ale zato je u nich dobře hodnoceno i maso. Českého strakatého skotu je podle Krále v plemenné knize aktuálně zapsáno 126 500 kusů. Jde o plemeno, které se často používá i při křížení, uvedl.
Národní výstava Den českého strakatého skotu se v Radešínské Svratce koná počtrnácté. Chovatelé se sjíždějí každý druhý rok. Nejdůležitějším bodem bylo hodnocení zvířat. V bohatém doprovodném programu jsou i ukázky plemen koz a ovcí či zemědělské techniky.*