KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Problémy se suchem jsou nyní podle zemědělců horší než v minulosti

27/06/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Oldřich Přibík

Kvůli suchu nyní vypadá česká krajina jako středomořská oblast, situace je horší než v minulosti. Zasychají jarní obilí i trvalé travní porosty. Řekli to mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Problémy má kvůli výkyvům počasí podle nich většina regionů, ale zatím nevědí, jak velké budou ztráty. Ministr zemědělství Marian Jurečka v sobotu řekl, že pokles výnosů kvůli suchu může přesáhnout i polovinu obvyklé míry.

"Sucho v různé intenzitě již zasáhlo většinu území Česka, regionálně například jižní Moravu, východočeský kraj, ale místně i Ústecko, Plzeňský kraj nebo Jihočeský kraj," uvedl Felčárek. Sucho podle něj neprospívá klasicky pěstovaným plodinám, zelené obilí se kvůli aktuálním výkyvům počasí překlápí přímo do žlutého. Podle komory také kombinace sucha a veder naprosto likviduje travní porosty, někde vůbec nevyrostly.

Porosty by potřebovaly zahradnický, tedy nepříliš silný, ale dlouhý závlahový déšť. "Chybí klasické jarní závlahové srážky, není nasycena půda, bylo málo sněhu a není spodní voda," dodal mluvčí agrární komory. Je ale podle něj otázka, zda déšť neměl přijít už před měsícem.

Agrární komora zatím odhad ztrát způsobených počasím nemá. Podle předsedy zemědělského svazu je situace horší než před dvěma lety, třeba na jižní Moravě odhaduje ztráty až na pětinu úrody. "Na jižní Moravě je situace nejhorší, nejenom u jařin, ale i u ozimů, obilnin a řepky," dodal Pýcha. Podle něj předloni stačily ozimé plodiny vzrůst a vytvořit klasy, letos to nezvládly.

Výnosy řepky, ječmene a pšenice budou podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Centra výzkumu globální změny CzechGlobe při Akademii věd ČR výrazně nižší než loni, a dokonce nižší než pětiletý průměr.*