KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Krajská informační střediska nejsou podle Agrární komory ČR zbytečná

04/08/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Krajská informační střediska (KIS) nejsou zbytečná, tvrdí Agrární komora ČR. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) jejich funkci v pondělí zkritizoval, jejich konzultační činnost označil za mizivou. Ministerstvo zemědělství již uvedlo, že se chystá reformovat v příštím roce zemědělský poradenský systém. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík již dříve vyjádřil pochybnost, zda prostřednictvím středisek nedochází k podpoře právě Agrární komory ČR.

Podle mluvčí komory Dany Večeřové jsou informace, které z nálezu NKÚ zazněly, vytržené z kontextu a neposkytují reálný obraz aktivit jednotlivých KIS, jejichž činnost je široká a proaktivní směrem k odborné i široké veřejnosti. Střediska pořádají desítky seminářů či zpracovávají informační magazíny pro zemědělce. Informace pak posílá do e-mailových schránek zájemců. Střediska pad pořádají i akce pro širší veřejnost, jako besedy pro děti ze škol, sdělila Večeřová.

Nejvyšší kontrolní úřad zkritizoval rozdělování národních dotací od ministerstva zemědělství pro neziskové organizace. Z nich ministerstvo financuje právě například krajská informační střediska, která mají bezplatně poskytovat informace o zemědělství a rozvoji venkova. V praxi jde obvykle o pronajatou kancelář, kde pracovník poskytuje konzultace. Množství takto poskytnutých konzultací bylo ale v kontrolovaném období mizivé, uvedl NKÚ. Celkově přispěl stát na provoz těchto center v letech 2007 až 2014 více než 45 miliony korun. Podle NKÚ jsou tato centra nepotřebná a jejich funkci by měly plnit jiné, už existující instituce.

Podle Večeřové vychází částka na jedno krajské informační středisko a rok na zhruba 433 000 korun, což by jiným institucím sotva stačilo na měsíční provoz.

Ministerstvo již uvedlo, že zjištění NKÚ ohledně krajských informačních středisek podrobně vyhodnotí. Má posloužit k zásadní reformě celého poradenského systému, do kterého tato informační střediska patří. Reforma je plánována na letošní rok,“ řekla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.*