KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie byly rekordní

02/06/16
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Eva Seifertová

Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vystoupily na rekordních 285,9 miliardy dolarů (6,9 bilionu korun) z předloňských 273 miliard USD. Uvedla to dnes výzkumná organizace REN21. Kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se zvýšily o rekordních 147 gigawattů na 1849 gigawattů.

K růstu kapacit přispěl pokles nákladů na produkci sluneční a větrné energie, díky tomu mohou obnovitelné zdroje lépe konkurovat fosilním palivům. Příznivé dopady ale měla rovněž vládní opatření na podporu čisté energie.

Výkonná tajemnice REN21 Christine Linsová k výsledkům uvedla, že je pozoruhodné, že byly dosaženy v době, kdy se ceny fosilních paliv nacházejí na historických minimech, a že obnovitelné zdroje zůstaly výrazně znevýhodněny z hlediska vládních dotací. Na každý dolar vynaložený na podporu obnovitelných zdrojů připadly téměř čtyři dolary použité na udržení závislosti na fosilních palivech.

REN21 ve své zprávě rovněž upozornila, že investice do obnovitelných zdrojů energie byly v loňském roce poprvé v historii vyšší v rozvíjejících se ekonomikách než ve vyspělých průmyslových zemích.*