KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal v Nigérii

18/05/16
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

13.5.2016

Tisková zpráva – O možné spolupráci v zemědělství a potravinářství v Nigérii jednal ministr zemědělství Marian Jurečka. Mise, která zahrnuje i návštěvu Senegalu, je pořádaná společně s Ministerstvem zahraničních věcí. Účastní se jí i podnikatelé, například producenti české zemědělské a potravinářské technologie.

Českou delegaci, v níž je za ministerstvo zahraničí náměstek Martin Tlapa, přijal nigerijský viceprezident Yemi Osinbaja, ministr zahraničních věcí Geoffrey Onyeama a ministr energetiky a ekonomický superministr Babatunde Raji Fashola.

„Nigérii jsme navštívili zejména proto, že z afrických zemí má nejvýraznější potenciál, má 174 milionů obyvatel. Nigerijská strana má zájem o dodávky technologií do zpracovatelského průmyslu a další materiál. Hovořili jsme o konkrétních dodávkách pro farmy,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Ministr vystoupil na česko-nigerijském podnikatelském semináři, kterého se zúčastnilo přes 150 zástupců firem z obou zemí. Jeho cílem bylo podpořit působení českých firem na tamním trhu. „Ačkoliv nebyl seminář oborově zaměřený, těšil mě zájem nigerijských zástupců zemědělského a potravinářského sektoru o českou, zejména technickou a technologickou produkci v této oblasti. Nigérie je potravinově vysoce závislá na dovozech. A přestože zemědělská produkce roste, vzhledem k rychlému růstu populace to zdaleka nestačí. České firmy zaměřené na zemědělství a potravinářství mohou rozvoji Nigérie v těchto oblastech pomoci, a posílit tak potravinové zabezpečení,“ uvedl ministr Jurečka.

Zemědělství je jednou z nigerijských priorit, jsou zde příležitosti pro dovoz zemědělské techniky, skladování zemědělské produkce, zavlažovacích systémů, pesticidů i hnojiv. Vzhledem k vysoké závislosti Nigérie na dovozu potravin, je zde prostor i pro komodity a potraviny.

 

 

Markéta Ježková

tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Zařazeno v Aktuality, v zahraničí