KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Těžký rok pro kukuřici v Evropě

04/10/13
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

Nepříznivé povětrnostní podmínky se v letošním roce podepsaly na pěstování kukuřice téměř v celé Evropě.

Nejen v Německu, ale i v mnoha jiných evropských zemích bylo v letošním roce pěstování kukuřice vystaveno extrémně nepříznivým povětrnostním podmínkám. V některých oblastech trval výsev kukuřice v několika vlnách přes dva měsíce (od začátku dubna do začátku června); poté následoval chlad, horko a sucho. Informace z jednotlivých zemí poskytli účastníci zasedání European Maize Meeting (EMM) v italském Bergamu.

Jak uvedl Německý výbor pro kukuřici (DMK), výsev kukuřice proběhl letos na jaře v obvyklém termínu a za normálních povětrnostních podmínek pouze v Dánsku; červenec však zde byl s pouhými 19 mm srážek nejsušší od roku 1874.

Ve Velké Británii vedl druhý špatný rok za sebou k redukci pěstování kukuřice. Od roku 2012 zde osevní plochy kukuřice poklesly na méně než 160 000 ha, přitom od roku 2004 pěstování kontinuálně rostlo. Zatímco pěstitelský areál kukuřice v Belgii zůstává velmi stabilní, ve Francii a Itálii je hlášen výrazný nárůst ploch silážní kukuřice. Zejména v Itálii je podle DMK nárůst způsoben využíváním kukuřice jako substrátu pro výrobu bioplynu. (AgE)

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Europaweit-ein-schwieriges-Jahr-fuer-Mais-1255130.html