KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Vybíjení drůbeže v Itálii

11/09/13
viz. zdroj

Zdroj: ÚZEI

V Itálii panují v souvislosti s propuknutím ptačí chřipky přísná bezpečnostní opatření.

Členské státy EU podporují opatření italských úřadů proti nejnovějšímu propuknutí ptačí chřipky typu H7N7 v oblasti Emilia Romagna. V období od 15. do 23. srpna byla hlášena infekce v chovech drůbeže v obcích Ostellato a Portomaggiore (provincie Ferrara) a v obci Mordano (provincie Bologna).

Postiženy jsou dva podniky s chovy nosnic s celkem více než 600 000 kusy a jeden podnik s chovem krůt na výkrm. Úřady zřídily bezpečnostní zónu se zákazem transportu a zahájily vybíjení drůbeže. Celá východní část oblasti Emilia Romagna a jižní cíp Benátska podléhají přísné kontrole.

Stálý výbor pro potravinový řetězec a zdraví zvířat (SCoFCAH) opatření předminulý týden schválil. Podle tiskových zpráv z Itálie bude trvat zhruba měsíc, než budou moci podniky opět zahájit produkci.

Evropská komise potvrdila v této souvislosti s odkazem na Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), že riziko přenosu viru ptačí chřipky na člověka je nízké. Osoby v přímém kontaktu se zvířaty, zejména chovatelé nebo veterináři, by však měly dodržovat zvláštní bezpečnostní opatření. Konzumace drůbežího masa a vajec je bezpečná. Kromě toho je jakékoli riziko eliminováno tepelným opracováním produktu. (AgE/ad)

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Gefluegelnotschlachtungen-in-Italien-gutgeheissen-1238986.html