KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci si libují nad bohatou sklizní. Ceny však neklesnou.

09/08/13
viz. zdroj

Zdroj: IDNES.cz

Českým zemědělcům se letos daří. Přestože sezóna nezačala dobře, červencová vedra vše napravila. Sklizeň ovoce a zeleniny je nadprůměrná a řepka dokonce láme rekordy. Na cenách to však zákazníci nepocítí. Levněji nakoupí jen přímo od pěstitele.

I když dlouhá zima a povodně zdecimovaly několik zemědělců, po třech slabších letech bude letošní úroda velmi dobrá. Ani nevadí, že jsou žně časově posunuté o dva týdny.

"Všechno nasvědčuje tomu, že letošní úroda ovoce i zeleniny bude velmi dobrá, jak do množství, tak kvality, daleko lepší než v minulých letech," očekává mluvčí Hamé Petr Kopáček. "Kvalita pšenice je dobrá, výnosy jsou až o tunu z hektaru výše než loni a řepka taky vypadá velmi dobře," potvrzuje i Jaroslav Faltýnek z představenstva Agrofert.

Dobrou úrodu, která bude odpovídat desetiletému průměru, čekají i vinaři. "Letošní průběh počasí nejprve celou vegetaci zpozdil asi o dva až tři týdny, teplem v průběhu července a srpna je však vše dohnáno. O kvalitě se zatím nedá mluvit, na to je brzy," říká Martin Půček, šéf Svazu vinařů ČR. Pěstitelé bylinek pak mluví o průměrné sezoně. "Sklizeň máty a meduňky byla velmi dobrá, srovnatelná s předchozími roky," uvedl Tomáš Mitáček, spoluzakladatel výrobce čajů Sonnentor. Sucho však škodí květům heřmánku.

Levněji jen od pěstitele

Bude však dobrá úroda znamenat i úsporu pro spotřebitele? Například u meruněk to platí jen někde. Zatímco v obchodech a na trhu se kilo meruněk stále prodává za 60 a více korun, na jižní Moravě jsou u drobných pěstitelů i za dvacet korun. Loni to byl dvojnásobek.

A to je ten háček. I když se letos čeká sklizeň hrušek, jablek a meruněk i více než o čtvrtinu lepší než v loňském roce, pokles cen se dál než na sousedský dvorek většinou nedostane.

"Neustále ztrácíme soběstačnost. Až na výjimky se většina ovoce, které můžeme pěstovat, dováží. Dobrá úroda se projeví jen lokálně jako meruňky, ale vůbec už ne v supermarketu," vysvětluje šéf Ovocnářské unie Martin Ludvík. Jinak řečeno – čeští spotřebitelé zaplatí v obchodě méně, když bude dobrá úroda i v celé EU, odkud se ovoce a zelenina dováží.

Ani nižší cena obilí nemusí zlevnit pečivo v českých obchodech. "Dobrá sklizeň se patrně neodrazí do ceny pečiva. Na to nemají zemědělci vliv," míní Jan Veleba, šéf Agrární komory. Podle něj obilí netvoří hlavní nákladovou složku pečiva a pekaři už asi tři roky pracují na ekonomické hraně. "Cena pšenice rostla dosud až nesmyslně, zatímco rohlík zlevňoval," dodává Veleba (více o sklizni obilí čtěte zde).

Řepkový olej by však zlevnit mohl. Naprostá většina řepky se totiž používá v potravinářství, jen čtyři procenta ze sklizně jdou na výrobu bionafty. A řepka na komoditním trhu zlevňuje. Veleba odhaduje, že letos bude levnější zhruba o pětinu.

A co farmářské trhy? Ani tam pokles cen nepozorují. "Na trzích byl poznat nedostatek třešní nebo jarního květového medu, ale vždy najdeme lokalitu, kde se urodilo. Žádný rapidní růst nebo pokles cen se však v žádné komoditě nekonal," říká Šárka Sedláčková, která se stará o sortiment na Farmářských trzích Jiřák a Náplavka v Praze.

"Cena potravin za čtyři roky, co trhy organizujeme, neustále roste, ale do toho se promítá hlavně zdražování benzinu, nafty a elektřiny, prostě nesmyslně rostoucí další náklady," vysvětluje.

Jestli jde na něco sázet, je to růst cen. Letošní počasí nepřeje bramborám, cibuli, kukuřici a ani mrkvi a petrželi.