KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Polsku stále chybí registr GMO

07/12/12
viz. zdroj

Zdroj: ÚZEI

Evropská komise nyní stanovila Polsku dvouměsíční lhůtu na zřízení registru; při jejím nesplnění mu hrozí žaloba za nedodržování evropského práva.

Polsko stále ještě nemá založený registr pěstování geneticky modifikovaných rostlin. Evropská komise však nyní stanovila Polsku lhůtu – pokud nebude registr do dvou měsíců zřízen, bude na tuto zemi podána žaloba kvůli nedodržování evropského práva, oznámila informační služba Gentechnik. Databáze by měla zahrnovat pole s registrovanými GM plodinami a jejich vzdálenosti od konvenčních polí.

V Polsku není v současné době pěstování GM rostlin ani povoleno, ani zakázáno. S geneticky modifikovaným osivem však nesmí být obchodováno, uvádí informační služba dále. Vláda ale zhruba před dvěma měsíci oznámila, že by chtěla obchod povolit. Zelenou již dostala GM sója ke krmení zvířat, a to od roku 2016. Podle průzkumu však většina obyvatel proti genovým technologiím zaujímá odmítavý postoj.

Protože se pěstování v Polsku momentálně nachází v šedé právní oblasti, nemůže být oficiálně sledováno, na jakých plochách geneticky modifikované rostliny rostou. Podle odhadu organizace Greenpeace to na jaře 2012 bylo více než 3 000 ha. Osivo si zemědělci mohli obstarat v zahraničí.

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Polen-wegen-fehlendem-Gentechnikregister-abgemahnt-1004724.html