KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Evropa omezuje biopaliva

27/11/12
viz. zdroj

Zdroj: ÚZEI

Evropská komise potvrdila úmysl zachovat do roku 2020 podíl biopaliv založených na zemědělských plodinách na celkové spotřebě energie na maximálně pěti procentech.

Evropská komise potvrdila, že hodlá do roku 2020 zachovat podíl biopaliv založených na zemědělských plodinách na celkové spotřebě energie na maximálně pěti procentech.

Dodala, že nehodlá prosazovat taková biopaliva, jejichž produkce by vedla ke snižování výroby potravin. Plán podle agentury Reuters představuje velkou změnu v evropské politice podpory biopaliv, která již delší dobu čelí značné kritice. Ukazuje se totiž, že tato paliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin.

„Sdělení komise pro období po roce 2020 je, že jasnou prioritu představují biopaliva vyráběná z nepotravinářských surovin, jako jsou odpady či vedlejší zemědělské produkty. Tyto nové typy biopaliv nesoupeří s potravinami a nevyžadují dodatečnou zemědělskou půdu,“ píše se v prohlášení.

Předseda správní rady největší světové potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck nedávno uvedl, že svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před potravinovou krizí.

Odpady, 2012, č. 10, s. 6