KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Agrocenzus 2010

09/09/11
viz. zdroj

Zdroj: ČSÚ 26.8.2011

 

26. srpna 2011

Počty zemědělců klesají

V zemědělství se dlouhodobě snižuje počet pracujících. Zatímco v roce 1930 hospodařilo v sektoru více než 2,3 milionu trvale činných zemědělců, v roce 2010 to bylo již jen necelých 133 tisíc osob. Jen za posledních deset let přitom opustilo agrární sféru 36,6 tisíce lidí.

 

Vyplývá to ze strukturálního šetření ČSÚ v zemědělství – Agrocenzus 2010. To se koná v celé Evropské unii jednou za deset let a je také jedním z mála šetření, na které tuzemští statistici dostávají bruselské dotace.

 

Kromě lidí ubývá i zemědělská půda


„Je to přirozený vývoj, stroje jsou výkonnější, techniky sklizně i zpracování se stále zlepšují,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek. To podle něj dokládá i dlouhodobější využívání zemědělské techniky. Například kombajnů vyslali zemědělci na pole téměř 7,5 tisíce a jen čtvrtina z toho jsou stroje mladší deseti let.

Kromě lidí ale v odvětví ubývá i zemědělské půdy. Za posledních deset let zmizelo z agrární mapy ČR téměř 121 tisíc hektarů. „Část té půdy samozřejmě musela ustoupit stavební výstavbě, zejména silnic či mostů, ale část původně zemědělsky obdělávané plochy se také proměnila v lesy,“ říká Hrbek.

Výjimkou v desetiletém úbytku zemědělské půdy je mírný nárůst obhospodařovaných vinic (o 3800 hektarů). „V roce 2004 přišlo z Evropské unie nařízení o stop-stavu rozšiřování vinic, takže onen vykázaný přírůstek jde na vrub zejména prvním letům šetření,“ upozorňuje Renata Vodičková z ČSÚ z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví.

 

Mezinárodní srovnání


Na porovnání s EU-27 za poslední šetření v loňském roce si musíme ještě počkat, ale z „mezi-šetření“ v roce 2005 má Česko dvě prvenství. Na jednoho zemědělce u nás totiž před šesti lety připadalo přes 84 hektarů a pro jednoho podnikatele v oboru pracovalo 4,3 osoby. Za některými státy Unie ovšem v jiných kategoriích značně zaostáváme. Například Polsko, vnímané jako tradiční agrární velmoc střední a východní Evropy, má o polovinu méně podnikatelů v zemědělství než Rumunsko. Pro porovnání: českým 42 tisícům zemědělců konkuruje 2,5 milionu polských a dokonce 4,3 milionu zemědělců rumunských.

 

Kontaktní osoby:

ředitel odboru statistiky zemědělství,
lesnictví a životního prostředí ČSÚ
ing. Jiří Hrbek
Tel.: 274 054 120
E-mail: jiri.hrbek@czso.cz Odbor vnější komunikace ČSÚ

Ing. Jiří Němeček
Tel.: 274 054 220
E-mail: j.nemecek@czso.cz

 

Prezentace z tiskové konference

 

Publikace