KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pozor na dovezené osivo hořčice!

16/06/09

Osivo hořčice pro potravinářské účely dovezené např. z Kanady může obsahovat semena geneticky modifikované řepky GT73.

Někteří zemědělci, aby ušetřili náklady, pěstují hořčici určenou pro potravinářské účely jako meziplodinu. Často se však jedná o dovezené osivo, které může obsahovat také semena geneticky modifikované jarní řepky.

Pokud se odrůda hořčice určená pro potravinářské účely doveze např. z Kanady, může obsahovat nepatrné množství GM řepky GT73, která vykazuje toleranci vůči herbicidní účinné látce glyfosátu. To pro potravinářskou hořčici nemá právní důsledky, protože v EU je povolen limit příměsi GM semen do 0,9%.

Nepovolená je ale GM řepka v osivu, protože zde kvůli chybějící mezní hodnotě platí stále ještě absolutní nulová tolerance. Jestliže tedy vysejete kontaminovanou potravinářskou hořčici jako meziplodinu, dostanete se do rozporu se zákony o GMO. Pokud se taková chyba odhalí, může to mít především pro ekologicky hospodařící podniky velmi nepříjemné důsledky. Proto platí, že je lepší vsadit na certifikované osivo hořčice.

Top Agrar, 2009, č. 6, s. 46

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Rostlinná výroba