KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Pšenice v ohrožení

13/08/08

Situace ve světovém zásobování pšenicí je napjatá. Hlavním důvodem jsou nízké zásoby plodiny, které klesly na 60leté minimum v souvislosti s rychle se šířící chorobou – africkou rzí stébel.

Situace ve světovém zásobování pšenicí je napjatá. Podle sekretáře amerického ministerstva zemědělství (USDA) Edwarda Schafera, svět doposud ještě nebyl tak nejistý v krátkodobém zásobování pšenicí. Hlavním důvodem této nejistoty jsou nízké zásoby plodiny, které klesly na 60leté minimum v souvislosti se stále více se rozšiřujícím vysoce virulentním onemocněním s názvem africká rez stébel neboli rez travní (Puccinia graminis). Choroba se podle nejnovějších zpráv rychle šíří od Ugandy, přes Jemen, Indii, Pákistán, přičemž už zasáhla i Írán. V současnosti pěstované odrůdy pšenice jsou přitom vysoce náchylné na toto onemocnění. Odhaduje se, že jen v USA může rez napadnout až 75 % všech odrůd používaných v zemi, v Africe a Asii dokonce až 80 %. V případě, že rez napadne americká pole osetá pšenicí, ztráty mohou vážně ochromit celosvětové dodávky této zemědělské komodity. Problémem je, že spory choroby se šíří větrem, a to na velké vzdálenosti. Důkazem toho je skutečnost, že v březnu tohoto roku se jim už podařilo „přeskočit“ přes Rudé moře do Íránu. Momentálně jsou nejvíc ohrožené oblasti Turkmenistánu, Uzbekistánu a Pákistánu. USA už dovezly do Afriky nové odrůdy pšenice, přičemž výzkum se má soustředit na vytvoření rezistentních odrůd. Celou situaci budoucích dodávek pšenice při zvýšené poptávce představují i klimatické změny. Ty taktéž výrazně ovlivňují výšku celosvětové úrody komodity.
http://www.nasepole.sk/clanok.asp?ArticleID=5

Zdroj: Agronavigátor.cz

Zařazeno v Komodity