KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nejen to, že vakcinaci proti BT chovatelé platit nebudou…

23/07/08

Zdroj: SVS ČR

Dosud si chovatelé, kteří chtěli vyvézt skot nebo ovce či kozy do zemí, kam bez vakcinace proti katarální horečce ovcí (bluetongue) vyvézt nebylo možné, museli vakcinaci uhradit sami. Nyní, kdy bylo rozhodnuto o nouzové vakcinaci na celém území ČR, celou částku uhradí stát, s vydatným přispěním EU.

Předpokládáme, že nouzová vakcinace proti katarální horečce ovcí proběhne od konce srpna, a to na celém území ČR u všech přežvýkavců chovaných jako hospodářská zvířata; tedy u skotu, ovcí a koz nad 3 měsíce stáří.

Toto očkování bude v souladu s veterinárním zákonem nařízeno formou mimořádných veterinárních opatření SVS ČR, a na základě vyhlášky č. 299/2003 Sb.

Vakcinace v naší republice letos proběhne na základě výběrového řízení vakcínami od firmy Fort Dodge Animal Health – zastoupené v ČR společností Cymedica Spol. s r.o. – vakcína „ZULVAC 8 Bovis“ pro skot a „ZULVAC 8 Ovis“ pro ovce a kozy.  U všech přežvýkavců se této vakcíny aplikují 2 dávky v rozmezí 21 dnů (vakcinace a revakcinace) a doba imunity je zaručena po dobu 6 měsíců od provedeného očkování. Zhruba se počítá, že bude vakcinováno více než milion a půl kusů zvířat (1 350 000 skotu a 200 000 ovcí a koz).

Co to kromě toho, že vakcinaci chovatelé platit nebudou, přinese za efekt? Obecně – nižší cenu vakcíny. A pro chovatele možnost vývozu ze země s pozitivním nálezem bluetongue (kterou je od loňského roku i ČR), tj. odstraněním překážek v rámci intrakomunitárního trhu s přežvýkavci.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Zařazeno v Veterinární správa