KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Na co si dát pozor při vývozu psů

27/05/08

Zdroj: SVSČR

Jedna věc jsou turistické cesty se psem, kdy prakticky nenastane problém, má-li chovatel například při cestě po zemích EU pas, kde je potvrzena identita (tetování nebo čip), vakcinace proti vzteklině, popřípadě potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině, které vyžaduje Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko a ošetření proti echinokokóze a klíšťatům, které požadují tyto země plus Finsko.

Druhá věc však jsou obchodní vývozy psů zejména do některých nečlenských zemí. V tomto případě si musejí obchodníci včas zjistit dovozní podmínky konkrétních zemí. V těchto dnech například Státní veterinární správa ČR informovala všechny krajské veterinární správy a tímto způsobem prostřednictvím médií upozorňuje i obchodníky o podmínkách, které při dovozu psů za obchodním účelem požaduje stát Izrael.

Izrael samozřejmě požaduje potvrzení o vakcinaci psů (i koček) proti vzteklině, a to provedené nejvýše před rokem a nejméně 30 dnů před příjezdem do Izraele, což není nic neobvyklého. Ale zajímavé je, že se do Izraele nesmějí dovážet taková plemena psů, u kterých existuje riziko možného agresivního chování, popřípadě jsou údajné problémy s jejich výchovou. Nesmí se tedy do Izraele (podle sdělení Izraelské veterinární správy) vyvážet například americký stafordšírský bulteriér (Amstaf), bulteriér, argentinská doga, japonská tosa inu, stafordšírský bulteriér (anglický), pitbulteriér, brazilská fila, rotvajler a ani jejich kříženci, a ani psi vykazující vzory chování a tělesné znaky podobné těmto plemenům. Označení čipem musí odpovídat ISO normě č. 11784 nebo příloze A ISO normy 11785. Podrobné podmínky mají k dispozici všechny krajské veterinární správy a Městská veterinární správa v Praze.

Že mohou mít i členské země EU nějaké zvláštní požadavky, svědčí například podmínky Slovinska, které zakazuje obchodní dovozy nevakcinovaných štěňat či koťat do tří měsíců stáří, a to jak ze třetích zemí, tak ze členských zemí EU. Rozumí se nevakcinovaných proti vzteklině.

Je tedy nanejvýš vhodné, aby zájemci o vývoz dospělých psů i štěňat vzali tyto podmínky v úvahu a neriskovali problémy při odbavování zásilek, neboť při navrácení zpět do ČR by jim pochopitelně vznikla velká finanční újma.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Zařazeno v Veterinární správa