KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sněmovna schválila novelu veterinárního zákona

26/03/08

Zdroj: MZe

Majitelé farem s jelenovitou zvěří už v budoucnu nebudou muset tato zvířata na porážku tak jako dosud odvážet, ale mohou  je zastřelit přímo na farmě. Vyplývá to z novely veterinárního zákona, kterou dnes ve třetím čtení schválila Sněmovna.

V rámci projednávání novely bylo schváleno 41 pozměňovacích návrhů. Jeden z nich se týkal právě porážky zvěře ve farmovém chovu.

„Vzhledem k tomu, že už po několik let probíhá na toto téma rovněž poměrně závažná diskuse mezi jednotlivými skupinami zastánců i odpůrců farmových chovů, pokusil jsem se ve spolupráci se všemi zainteresovanými odborníky připravit pozměňovací návrh, který posléze zemědělský výbor přijal. Daleko lépe stanovuje práva a povinnosti osob, které mají farmové chovy zvěře a které po porážce vlastně fakticky vyrábějí maso z této zvěře. To je určitý průlom v legislativě,“ uvedl ve Sněmovně ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
Novela také převádí do českého práva evropské směrnice týkající se veterinární péče. Jde kromě přepravy zvířat o výkon veterinárního dozoru, obchodování se zvířaty a dodávání malých množství výrobků z prvovýroby. Například myslivci budou moci prodávat přímo spotřebitelům třeba z řad domácnosti drobnou zvěř ze svých revírů. Bude ale nutné, aby ji předtím zkontroloval patřičně vyškolený odborník.