KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Tritikale – ideální obilovina pro produkci bioetanolu

25/10/07

Zdroj: ÚZPI

Představitelé společnosti SW Seed v Drážďanech jsou přesvědčeni, že tritikale se v budoucnu uplatní jako energetická rostlina pro výrobu bioetanolu.

Tritikale možná bude hrát novou významnou roli – jako energetická rostlina pro produkci bioetanolu. O tom jsou přesvědčeni odborníci ze společnosti SW Seed GmbH v Drážďanech. Podle jednatele společnosti Dr. Güntera Keima by do roku 2009 mohlo být reálné rozšíření pěstitelských ploch na 600 000 hektarů. Nadějným odbytištěm pro tritikale by se podle Dr. Keima mohly stát některé východoevropské země (Rumunsko, Bulharsko).
Tritikale má pro výrobu etanolu řadu pozitivních vlastností, např. vysoký obsah škrobu, nízký obsah proteinů, vysokou enzymatickou činnost. Další předností je možnost dosáhnout vysokých výnosů (na úrovni hybridního žita) současně při příznivějších výrobních nákladech také na stanovištích s nepříznivými podmínkami pro pěstování obilovin (letní stres ze sucha, lehké půdy).

Společnost SW Seed zaujímá s 60 % největší podíl na trhu s tritikale (odrůdy ’Talentro’ a ’Inpetto’) v Německu a nabízí pro letošní rok dvě nově registrované odrůdy ozimého tritikale se zajímavými vlastnostmi: ’Cando’ a ’Cultivo’.

Ve srovnání s ozimým žitem má ozimé tritikale jednoznačnou přednost jako plodina vhodná pro produkci biomasy. Ozimé tritikale poskytuje vyšší výnosy celkové biomasy rostlin na hektar a také vyšší výtěžnost bioplynu na tunu biomasy.

Společnost SW Seed zvýšila oproti loňskému roku rozpočet na výzkum tritikale o jednu čtvrtinu.