KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

MZe: Plocha ekologicky obhospodařované půdy vzrostla o 35 000 ha

10/09/07

Zdroj: Agris

Hlavní událostí letošního roku v oblasti ekologického zemědělství byl podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče výrazný nárůst počtu ekologických zemědělců, výrobců biopotravin a ekologicky obhospodařované půdy.

 

Podle ministerstva tak letos pokračoval trend z minulého roku, kdy výrazně přibývalo ekologických farem. „Zatímco v roce 2005 ekologicky hospodařilo 829 podniků, vloni to bylo již 963 podniků a za prvních pět měsíců letošního roku se jejich počet zvýšil o dalších téměř 200 na celkových 1146 farem,“ uvedl Gandalovič.

Významně, o 35 tisíc hektarů, se v letošním roce rozšířila ekologicky obhospodařovaná plocha, která ke konci května činila 315 581 hektarů. Její podíl na celkové výměře zemědělské plochy představuje 7,4 procenta oproti 6,6 procent z loňského roku. Většina ekologicky obhospodařovaných pozemků (81,8 procenta) je zatravněných. Jejich výměra se zvýšila na téměř 260 tisíc hektarů. Podíl zatravněných pozemků na celkové ekologicky obdělávané ploše se však v porovnání s minulým rokem mírně snížil – o 0,7 procenta. Podíl orné půdy stoupl z loňských 8,3 na 9,7 procenta. Je určitě pozitivní, že se zvyšuje také výměra ekologicky obdělávané orné půdy, jejíž výměra se rozrostla o více než 7000 hektarů a celkově již překročila 30 tisíc hektarů.

Zájem o ekologické hospodaření podnítilo především zvýšení podpor z Programu rozvoje venkova. Vzrostly nejen dotace na obhospodařovanou plochu, ale ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin jsou výrazně zvýhodněni v investičních podporách, které mohou získat na základě projektů.