KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Lesy ČR vyhlásily druhou část tendrů za 4,6 miliardy korun

01/08/07

Druhou část tendrů na práce v lesích a obchod se dřevem pro roky 2008 až 2010 vyhlásily Lesy České republiky. Hodnota všech prací by měla činit zhruba 4,6 miliardy korun.

Praha, 31. července (iHNed.cz)
l version=“1.0″ encoding=“WINDOWS-1250″ noxml=“html

Státní podnik Lesy České republiky (LČR), kterým patří polovina lesů v ČR, vyhlásil druhou část tendrů na práce v lesích a obchod se dřevem pro roky 2008 až 2010. "Celková těžba realizovaného dříví bude 10,3 milionu metrů krychlových za celé tříleté období, to znamená v průměru přibližně 3 435 tisíc metrů krychlových těžby na jeden rok plnění předmětu zakázek. Předpokládaná hodnota všech prací činí asi 4,6 miliardy korun," uvádí v tiskové zprávě mluvčí LČR Šárka Kubelková.

První typ lesnických zakázek s těžebními činnostmi končícími s výrobou dříví na lokalitě odvozního místa, odkud bude již obchod dřívím probíhat v režii státního podniku je spuštěn, a to na základě zadávacích řízení zahájených v první polovině července.

Zakázky se odvíjejí od modelu, na kterém se v závěru června dohodlo ministerstvo zemědělství s lesnickými firmami a dřevaři. První část 98 zakázek, jejichž  hodnota přesahuje šest miliard korun, se týká pouze pěstebních a těžebních prací, vlastní obchod se dřívím se bude dít v režii LČR. U nyní vyhlášených 159 tendrů si budou vytěžené dřevo obchodovat přímo firmy pracující na daném území. Na každý model připadá polovina dřeva těženého ve státních lesích.

Spory o lukrativní obchod

Zakázky, a především pak podíl na lukrativním obchodu se dřevem, byly jádrem sporu mezi Lesy ČR a lesnickými firmami. LČR chtěly nad obchodem získat větší kontrolu, a dosáhnout tak vyšších zisků. Lesnické firmy to odmítaly s tím, že obchod bude neprůhledný. Ministerstvo zemědělství a dřevaři se nakonec dohodli na dvou modelech. To, který z nich bude efektivnější a lepší, se má ukázat až po jejich ukončení.

Dohoda mezi dřevaři a ministerstvem má zároveň ukončit období ostrých sporů mezi lesnickými firmami a LČR. Spory o tendry na lesnické práce trvají od roku 2004, kdy tehdejší generální ředitel Kamil Vyslyšel vypsal první tendr podle kontroverzních pravidel.

Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem kritizovala a označovala je za netransparentní a nezákonná. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad.

Zařazeno v Lesnictví a myslivost