KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Gandalovič prý ve svém tiskovém prohlášení uvádí nepravdivé informace

12/06/07

www.agris.cz

Krize v lesnicko-dřevařském odvětví stále trvá, včerejší jednání nepřineslo vůbec žádný konkrétní výsledek, tvrdí ve své dnešní reakci na informaci Ministerstva zemědělství ČR o výsledcích pondělního jednání Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS).

Ani včerejší jednání ministra zemědělství Petra Gandaloviče se zástupci KLDS, České asociace podnikatelů v lesním hospodářství a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství o zakázkách na lesnické práce, které v příštích dnech hodlá vypsat státní podnik Lesy České republiky, nepřineslo podle těchto organizací vůbec žádný konkrétní výsledek. Dosud stále nebylo nalezeno přijatelné řešení obchodního modelu prodeje dřeva ve státních lesích.

Ministerstvo zemědělství ve své dnešní tiskové zprávě uvádí, že účastníci včerejšího jednání se shodli na modelu, ve kterém by polovinu dřeva obchodovaly Lesy ČR, s.p. samy. Část státního dřeva ve vlastnictví státního podniku Lesy ČR by pak byla ještě prodávána formou aukce. Toto ale zcela jednoznačně vyvrací druhá strana včerejšího jednání, lesnické a dřevozpracovatelské firmy.

„Ministr zemědělství Gandalovič blokuje jednání o budoucnosti správy státního majetku záměrným uváděním nepravdivých a kontroverzních informací. Na včerejším jednání se zástupci lesnických a zpracovatelských firem s ministrem nedohodli vůbec na ničem. Za jediný závěr z jednání lze považovat dohodu o pokračování další diskuse,“ říká Pavel Indra, prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství a dodává: „Ministr předložil některé návrhy k diskusi, poté co obdržíme písemné podklady, se k nim KLDS po projednání v jednotlivých svazech vyjádří.“

„Koncepce, kterou podporuje ministr zemědělství Petr Gandalovič, počítá s tím, že ve střednědobých tendrech budou firmy cenou soutěžit o lesnické služby, tedy práce v dané části lesa. Obchod se dřevem ale nemá být předmětem veřejné zakázky. K tomu, že obchod se dřevem nemá být součástí tendrů, mají výhrady všechny lesnické i zpracovatelské firmy. Nesouhlasí ani se způsobem, jakým chtějí Lesy ČR prodávat svou polovinu dřeva. Podle nich záměry Lesů ČR v zadávaní zakázek a obchodování se dřevem vyvolají jen další spory a ještě více prohloubí krizi v odvětví. LČR by chtěly stihnout vypsání nových tendrů do konce týdne. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný a protiprávní i Evropská komise a český antimonopolní úřad,“ uvádí organizace v dnešním prohlášení.