KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Biopaliva se mají přidávat do pohonných hmot od roku 2008  

09/03/07

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně ovzduší, podle níž by se měla biopaliva v ČR začít povinně přidávat do benzinu a nafty od roku 2008. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl ministr životního prostředí Martin Bursík. Přimíchávání tak začne o půl roku později, než se dosud počítalo. Důvodem odkladu je podle ministerstva životního prostředí potřeba dobře připravit kontrolní systém. Novelu musí ještě projednat parlament a podepsat prezident republiky.

Vláda již dříve rozhodla, že biopaliva nebude dotovat. Dle odhadů tak jejich přimíchávání může zdražit pohonné hmoty řádově o desetihaléře.

Biosložky se nemají povinně přidávat plošně do každého litru pohonných hmot, protože by to odporovalo evropským směrnicím, které se týkají diskriminace fosilních paliv. Přimíchávání má být objemové, kdy subjekty dodávající pohonné hmoty musejí z celkové dodávky nahradit stanovený podíl biopalivy. V roce 2008 má jít nejméně o dvě procenta a v roce 2009 nejméně o 3,5 procenta, a to zvlášť u nafty a zvlášť u benzinu.

Biopaliva jsou dražší než benzin či nafta. Jejich přimíchávání v objemu dvou procent se podle odhadů MZe může projevit v cenách pohonných hmot nejvýše 20 haléři na litr. "Vzhledem k výkyvům cen benzinu a nafty i o několik korun během roku by to motoristé prakticky neměli pocítit," uvedla mluvčí ministerstva Táňa Králová. Při podílu biopaliv do pěti procent nemusí být pohonná hmota nijak zvlášť označena a mohou na ni jezdit běžné motory, dodala.

Podle Petra Jeviče ze Sdružení pro výrobu bionafty může být vliv biopaliv na ceny pohonných hmot o něco větší, do 50 haléřů na litr. Kriticky Jevič hodnotí další odklad v jejich zavedení. Naposledy stát sliboval termín od letošního prvního pololetí. "Jestliže se letos nezačne, je to pro výrobce biopaliv problém," dodal.

Také Agrární komoře se další odklad nelíbí. "Už je to skoro umění, biopaliva dál oddalovat," řekl prezident AK Jan Veleba s tím, že stát nerespektuje realitu v EU. Zemědělci, kteří si od přimíchávání biosložek slibují odbyt pro nemalou část rostlinné produkce, podle něj ale zřejmě plodiny vyvezou do okolních zemí, kde roste řada kapacit na výrobu biopaliv.

Členské firmy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu jsou podle generálního sekretáře Miloše Podrazila na přimíchávání technicky připraveny. K dopadu na ceny se nechtěl vyjadřovat.

Dořešen zatím není kontrolní systém. Podle Bursíka se ale ČR hodně inspirovala v Německu. Kontrolu by měli provádět celníci, a to v daňových skladech, nikoliv přímo na čerpacích stanicích.

Sankce bude dva miliony korun za neplnění evidence a 75 korun za každý litr biopaliv, který měl subjekt v rámci svého podílu na trh dodat, a neučinil tak. Do konce května mají ministerstva financí, zemědělství, životního prostředí a průmyslu a obchodu podle zadání vlády navrhnout přesnou podobu kontrolního mechanismu.

MPO má do konce roku připravit spolu s dalšími úřady víceletý program uplatnění biopaliv v dopravě, kde by měla být řešena také vysokoprocentní biopaliva.

Nahrazování fosilních paliv biopalivy vyžadují směrnice EU. Podle Bursíka je cílem vlády snížit závislost země na dovozu ropy, snižovat emise skleníkových plynů a vytvořit prostor pro nepotravinářské užití zemědělské produkce.

Do nafty se má přidávat metylester řepkového oleje, který už se v ČR řadu let produkuje, a do benzinu biolíh. První kapacity na jeho výrobu byly otevřeny loni