KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Jak dál v oblasti nemocenského pojištění? 

01/02/07

Zdroj: ČTK

 
Účinnost zákona o nemocenském pojištění byla odložena o jeden rok. Ovšem už teď se začíná uvažovat o nové podobě nemocenských dávek.

 Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas požaduje změny v zákoněm které rozhodně nelze nazvat kosmetickými. Uvažuje vůbec neproplácet  první tři dny marodění, chce rovněž změnit výpočet dávek, výrazně podpořit malé firmy do 50 zaměstnanců a zastropovat odvody na sociální pojistné.

Zatímco výpadek platby za třídenní nemoc podle něj nezasáhne příliš do celkových příjmů rodin, několik týdnů či měsíců už může být velký problém. Dlouhodobý výpadek příjmů například živitele rodiny opravdu může podle ministra vést k velmi problematickým sociálním důsledkům.

Uvažuje proto o změně výpočtu dávek tak, že by existovaly "různé náhradové poměry (výše dávek) u onemocnění do dvou týdnů, do jednoho měsíce, případně dalších". Nebrání se ani diskusi o zjednodušení výpočtu nemocenské s výhradou, že nemůže vést k velkým finančním dopadům. Naopak jasně se vyjádřil o záměru zavést strop při platbě sociálního pojistného. Považuji za vhodné začít u odvodů z pětinásobku průměrné mzdy. Znamená to, že strop pojistného by se zatím týkal lidí s měsíční hrubou mzdou kolem sta tisíc korun. Co by si občan vydělal nad tuto částku, z toho by už pojistné neplatil.

Podle ministra je nepoužívání stropu je velmi nestandardní záležitost. V drtivé většině zemí je totiž  zaveden. Náš systém je v tomto ohledu poměrně nespravedlivý. Zatímco při jakémkoli, i mírném zvýšení platu, se zaměstnanci automaticky zvyšují odvody na pojistné, nemocenská dávka je omezená. Za měsíc nemoci můžete nyní dostat maximálně 12 995 Kč. Tuto dávku obdrží zaměstnanec, jehož hrubý měsíční plat je od 24 tisíc korun výš.

Nečas je dále přesvědčen, že nový zákon o nemocenském, podle kterého se od ledna 2008 firmám sníží pojistné a za to začnou první dva týdny nemoci lidem proplácet samy, způsobí značný problém malým podnikům. Podnikům do 50 zaměstnanců tedy chce vytvořit možnost, aby nebyly striktně povinny účastnit se nového nemocenského systému. Aby měly možnost buďto zůstat ve stávajícím státním systému, kdy by nadále nemocenskou hradil stát, nebo by existovaly nějaké refundace.

Zákon zatím počítá s tím, že firmy do 25 zaměstnanců by si mohly zvolit výjimku. Pak by se jim pojistné nesnížilo, odváděly by tolik co dnes (3,3 %) a za to by jim Česká správa sociálního pojištění refundovala polovinu vyplacených náhrad mezd za marodící zaměstnance. "Chceme pro ně nalézt jiný model," dodal Nečas.

Zařazeno v Aktuality