KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Nedostatek obilí zvedne ceny obilí i zpracovaných výrobků, míní AK ČR

22/08/06

Zdroj: AGROWEB

V České republice se letos sklidí méně obilí než vloni, zhruba 5,9 milionu tun. Chybět bude obilí v potravinářské kvalitě, problémy se objeví i v jakosti krmných obilovin. Lze předpokládat, poukazují zástupci agrární komory, že nedostatek obilí ve standardní kvalitě zvedne farmářské ceny, což se projeví i na cenách zpracovaných produktů. Ministerstvo zemědělství ale míní, že je zatím předčasné hovořit o akutním nedostatku některých základních obilovin, protože sklizeny jsou zatím jen dvě třetiny ploch.

Podle prezidenta agrární komory Jana Veleby se na snížení kvality obilí podepsaly deště, které přišly na začátku srpna, a trvaly příliš dlouho. Dodal, že značná část ploch obilí byla znehodnocena, zrno začalo klíčit v klasech, porosty zčásti polehly a někde nastoupily i plísně. Zemědělci odhadují, že jejich tržby za sklizeň meziročně klesnou o tři až čtyři miliardy korun. Loni byla sklizeň o 15 procent vyšší, některé zemědělské firmy údajně ztratí až polovinu příjmů. Zároveň ale stoupnou náklady na krmiva, protože při jejich výrobě bude třeba podle komory vynaložit asi miliardu na úpravu nedostatečně kvalitní suroviny. Zástupci agrární komory proto chtějí v úterý jednat se zástupci ministerstva zemědělství, aby farmářům, jejichž existence je ohrožena, stát alespoň nějak pomohl. Zároveň budou zemědělci vedle jednání o případné pomoci státu po letošních žních také tlačit na pojišťovny, aby se příště proti situaci, jako je letos, mohli pojistit, konstatoval. Příkladem je podle něj Francie, kde farmáři takovou možnost mají.
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že potřeba potravinářské pšenice by měla být zhruba pokryta. Připouští, že potíže asi budou se sladovnickým ječmenem, ale kritický nedostatek by se projevit neměl, uvedl Hugo Roldán z odboru komunikace ministerstva. Nevylučuje, že ceny obilí mohou jít nahoru, protože nebudou přebytky.
Podle předsedy dozorčí rady Svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa hrozí, že poptávka po chlebovém obilí převýší nabídku. Domácí potřeba asi 1,2 milionu tun potravinářské pšenice podle něj může být pokryta za podmínky, že mlynáři o něco sleví z kvalitativních požadavků. Část produkce ale může odčerpat silný zájem ze zahraničí, protože i v některých okolních zemích jsou s letošní úrodou problémy. Ceny pšenice tak zřejmě porostou, což se odrazí v cenách mouky a asi i pečiva, uvedl Filip. Ještě horší je prý situace u žita, kterého se bude muset značná část z potřebných 170 tisíc tun dovézt a ceny plodiny ze zahraničí jsou podstatně vyšší, dodal.
Na kvalitu a nedostatek suroviny si stěžují také sladovny. Podle obchodního ředitele Slaven Soufflet ČR Dušana Falgeho dosavadní odhady ukazují, že i přes zmírnění kvalitativních požadavků bude z letošní úrody pokryto jen asi 55 až 60 procent potřeby sladovnického ječmene. Značnou část tak bude třeba dovézt, což se prodraží. Například Soufflet, největší výrobce sladu v ČR, tak letos může vydat na surovinu až o 30 procent víc, než kalkuloval. Sladovny proto budou muset jednat s pivovary o úpravě cen sladu.

Zařazeno v Aktuality