KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Plochy technického konopí se u nás letos rozšířily

15/06/06

Zdroj: AGROWEB

Plochy oseté technickým konopím v České republice se letos podle předběžných údajů rozrostly na více než tisíc hektarů. Loni činily zhruba 160 hektarů. Pěstitelů jsou desítky a vedle větších, kteří si pořizují i speciální techniku, přibývá těch, kteří rostlinu zatím zkouší na malých výměrách do jednoho hektaru. Uvedla to předsedkyně Konopářského svazu ČR Marie Široká.

Noví pěstitelé se podle Široké hodně hlásí na základě osvěty a propagace, kterou svaz konopí dělá. Důležitým faktorem je ale i rostoucí zájem o využití této rostliny. Ten se projevuje například ve stavebnictví, kde se dá konopí použít pro stavební, či izolační materiály nebo v energetice, protože konopné pazdeří může sloužit jako palivo. Vyrábí se například tzv. ekobrikety. Z konopí se dělají také díly a výplně do automobilů, používá se rovněž v papírenství nebo pro výrobu kosmetiky a oleje.
Vzestup pěstebních ploch se dá podle Široké očekávat i v dalších letech. „Celá Evropa hledá ekologické, rychle obnovitelné zdroje energie i surovin,“ podotkla s tím, že vzhledem k možnostem využití a rostoucí poptávce by se konopí mohlo výhledově v Česku pěstovat na 30.000 až 40.000 hektarů.
Také pěstitelům této plodiny letos zkomplikovala práce dlouhá zima a deštivé jaro, takže setí se zpozdilo. Podle předsedkyně svazu bude důležitý další vývoj počasí, protože konopí potřebuje teplo. Při příznivých podmínkách ale rostlina skluz bez problému dožene, takže agrotechnické lhůty nejsou až tak důležité.

Zařazeno v Aktuality