KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

MZe: Žádat o dotace na sklady bude možné nejdříve v květnu

15/03/06

Zdroj: AGROWEB

Pěstitelé budou moci žádat o nové dotace na stavbu a obnovu skladů pro obiloviny a olejniny zřejmě nejdříve v květnu. Termín vychází z administrativní kapacity Státního zemědělského intervenčního fondu, který podpory spravuje, řekl to Hugo Roldán z ministerstva zemědělství.

Podpora půjde z operačního programu zemědělství, v jehož rámci se čerpají evropské fondy. Pro letošek je na ní určeno 340 milionů korun, z toho připadají tři čtvrtiny na EU, zbytek na stát, uvedlo ministerstvo zemědělství.
Květnový termín pro přijímání žádostí podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby znamená, že i když uchazeči podporou dostanou, sklad zřejmě nevybudují či nezmodernizují v takovém čase, aby ho využili již při letošní sklizni. „Bude to mít efekt spíš až při příštích žních,“ uvedl s tím, že AK ale každopádně tuto pomoc hodnotí kladně.
Podpora má zemědělcům pomoci při budování a modernizaci vlastních skladovacích kapacit, aby nemuseli produkci prodávat hned po žních bez ohledu na úroveň cen, uvedl Roldán.
Ze zhruba 9,8 milionu tun tuzemských skladovacích kapacit drží zemědělci necelých pět milionů tun. Jejich sklady ale většinou nevyhovují současným vysokým požadavkům pro dlouhodobé skladování potravinářského obilí. Jen třetina domácích kapacit odpovídá standardům intervenčního nákupu, kterým Státní zemědělský intervenční fond odčerpává přebytky z trhu, uvedl Veleba. Moderní sila mají hlavně podniky ZZN, dodal.

Zařazeno v Aktuality