KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vyřizování dotací přejde z Ministerstva zemědělství na Státní zemědělský intervenční fond

13/08/19
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

 

Autor: Oldřich Přibík

Vyřizování národních dotací zemědělcům přejde z Ministerstva zemědělství na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Fond bude povinně zveřejňovat formou otevřených dat informace o dotacích, které poskytl zemědělským podnikům. Změnu přináší novela zákona o zemědělství, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Fond má nově zpřístupnit na svém webu jako otevřená data informace o dotacích, které poskytl zemědělským firmám. Poskytování dotací jednotlivým zemědělcům zveřejňováno být nemá. Informace mají být k dispozici zpravidla po dobu deseti let.

SZIF již dříve uvedl, že na svém webu vždy zveřejňoval seznam příjemců dotací. Od 31. května 2015 na základě nových evropských předpisů je seznam zveřejňován vždy na dobu dvou let za uplynulé fiskální roky. Příjemci, kteří v daném roce obdrželi dotaci nepřesahující 1250 eur (zhruba 31 250 korun), jsou zveřejněni pouze pod identifikačním znakem. Novela podle fondu rozsah uveřejňovaných údajů nezmění.

Původní poslanecký návrh novely, která jako celek nabude účinnosti příští rok, se týkal výhradně dotací poskytovaných z českého státního rozpočtu. Ministerstvo by předlohou mělo být zbaveno běžné administrativní činnosti spojené s poskytováním a spravováním dotací.*