KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr zemědělství: Polské maso bude nadále pod drobnohledem, i po zrušení mimořádných opatření budou kontroly intenzivní

19/03/19
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

18.3.2019

Tisková zpráva – I po případném zrušení mimořádných veterinárních opatření na hovězí maso z Polska budou nadále probíhat intenzivní kontroly dovozu ze strany dozorových orgánů. Uvedl to v reakci na ohlasy, že Česká republika rezignuje na kontroly, ministr zemědělství Miroslav Toman. Prioritou pro něj nadále zůstává ochrana českých spotřebitelů, proto se kontroly zaměří především na rizikové skupiny potravin, zejména drůbeží a hovězí maso.

„Polsko dnes slíbilo splnění řady opatření, které mají zlepšit situaci v sektoru hovězího masa. Přesto budou mimořádná veterinární opatření platit nejméně další týden, dokud Polsko nepotvrdí, že učinilo dostatečné kroky. To ale neznamená, že poté přestaneme kontrolovat dovozy. I nadále se veterináři intenzivně zaměří na rizikové potraviny, tedy zejména drůbeží a hovězí maso. Ochrana zdraví spotřebitelů je pro mě nejvyšší prioritou,“ ubezpečil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski se na dnešním jednání s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem a českým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem zavázal, že do 25. 3. české straně písemně potvrdí splnění celé řady opatření týkajících se veterinárního dozoru v sektoru hovězího masa.

Pokud Polsko slib dodrží, je Česká republika připravena zrušit mimořádná veterinární opatření, která nařizují příjemcům povinnost nechat veškeré hovězí maso z Polska před uvedením na trh vyšetřit v akreditované laboratoři na zdravotní nezávadnost.

„Nadále však budou probíhat zesílené kontroly dovozu, v tom se nic nemění. V podstatě se vrátíme do režimu, který byl před zavedením mimořádných veterinárních opatření. Inspektoři Státní veterinární správy i Státní zemědělské a potravinářské inspekce se budou intenzivně věnovat kontrole masa z dovozu, a to nejen z Polska, ale i dalších zemí,“ uvedl ministr Toman.

Od začátku února, kdy propukla aféra s polským hovězím masem, odebrala Státní veterinární správa (SVS) přes 200 vzorků hovězího masa z Polska, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zkontrolovala zhruba dva tisíce restaurací a obchodů. Ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou probíhají také zesílené kontroly na silnicích, především v příhraničních oblastech.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství