KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Polsko chce nechat kvůli moru odstřelit téměř všechny divočáky

11/01/19
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Petra Vaňatová

Polské ministerstvo životního prostředí plánuje v nejbližší době nechat odstřelit 210 000 divočáků kvůli šíření afrického moru prasat s cílem chránit zvířata v chovech. Jde o značnou část populace těchto zvířat v Polsku, loni jich na celém jeho území žilo okolo 229 000. Za každého uloveného divočáka mají myslivci dostat finanční odměnu. S plánem ministerstva nesouhlasí ochránci přírody ani někteří myslivci. Pod petici proti odstřelu divočáků se podle internetového portálu deníku Glos Wielkopolski podepsalo 100 000 lidí.

 

Polské úřady doposud zaznamenaly 3317 případů afrického moru prasat u divočáků, v případě domácích prasat šlo o 213 případů. "Pokud nezlikvidujeme populaci divočáků v oblastech s výskytem afrického moru prasat, té nemoci se nezbavíme," řekl podle internetového vydání deníku Fakt ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. Odstřely divočáků se podle plánů ministerstva životního prostředí mají uskutečnit o třech nadcházejících víkendech.
Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují. "To nemá být odstřel,… to nemá být redukce populace divočáků, to má být masakr," cituje Glos Wielkopolski myslivce Marka Porczaka z Jaroslawi na jihovýchodě Polska.
Zoolog z Varšavské univerzity Andrzej Elžanowski tvrdí, že střelba a lov samotný představují riziko, neboť divočáky plaší a způsobuje míchání jejich populace. Čím méně bude v Polsku divočáků, tím více jich přijde z oblastí položených za polskou východní hranicí, upozornil v Magazynu Kaszuby. Tam je přitom výskyt afrického moru prasat hojnější než v Polsku.
"Vymizení těchto zvířat může ohrozit přírodní rovnováhu," varuje Tomasz Zdrojewski z kampaně na ochranu zvířat NiechŽyjou. Zástupci z polské pobočky Světového fondu na ochranu přírody připomínají, že za šíření afrického moru prasat je odpovědný především člověk, protože domácí prasata do přímého kontaktu s divočáky nepřijdou. Virus se do chovů prasat přenáší například na oblečení, botách, nářadí nebo kolech aut.
Polské ministerstvo zemědělství loni přišlo s nápadem postavit na východní hranici země plot, aby divočáci do Polska nemohli přecházet z jiných zemí. Tento plán však neschválila vláda.*

Zařazeno v Aktuality, v zahraničí