KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Zemědělci zápasí se suchem na pastvinách

13/08/18
viz. zdroj

Zdroj: Mostecký deník.cz

 

Zemědělci zápasí se suchem na pastvinách

Most – Ředitelka agrární komory pozvala do regionu ministra.
Zdroj: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zemedelci-zapasi-se-suchem-na-pastvinach-20180808.html

Sotva skončily nepříliš vydařené žně, valí se na zemědělce další obrovský problém. Tentokrát se netýká rostlin, ale zvířat. Vedení Okresní agrární komory Most Teplice upozorňuje, že situace je už teď kritická. Ředitelka komory dokonce napsala dopis ministrovi zemědělství, ať se sám přijede přesvědčit.

Letošek označují zemědělci tak trochu apokalypticky rokem, kdy zmizela tráva. „Na pastvě je holá zem. Denně musíme přikrmovat šesti až sedmi balíky sena, o vodě ani mluvit nebudu. Já osobně měřím na farmě srážky a letos to je prostě katastrofa,“ vysvětlil Deníku Štefan Sedlár, který hospodaří v Domaslavicích a v Háji u Duchcova. Podle něj od 19. března do 30. června, kdy bylo vláhy nejvíce potřeba, spadlo v této oblasti ubohých 17 mm srážek.

K celé situaci podotýká, že problémy s živočišnou výrobou byly vlastně už dávno před tím, než začaly žně. „Jenže jejich průběh ty problémy tak trochu zastínil,“ doplnil zemědělec, který se společně s dcerou stará o téměř 90 kusů skotu.

JATKY NESTÍHAJÍ

„Někteří zemědělci už avizují, že v důsledku nedostatku krmení budou muset omezit nebo úplně snížit svá stáda, což by bylo pro další stav českého zemědělství velmi špatné,“ upozorňuje ředitelka Okresní agrární komory Most Teplice Ludmila Holadová.

Také Štefan Sedlár už uvažoval o tom, že se stáda postupně zbaví. Jenže i to je už dnes problém. „Když zavoláte na jatka, tak vám řeknou, že se dostanete na řadu někdy v říjnu, protože teď se chce skotu zbavovat snad každý,“ připomíná Sedlár.

Stejné problémy, ovšem v daleko větším měřítku, řeší Zdeněk Horák ze Saběnic, který má největší stádo masného skotu ve čtyřech pastevních střediscích na Mostecku a v Sušenech na Chomutovsku. Má také chov ovcí a koz.

Zdeněk Horák se ale i přes letošní nepřízeň počasí a klimatu svého šlechtěného dobytka nehodlá vzdát.

„Udělám všechno pro to, abych chov udržel,“ řekl s tím, že denně musí rozvézt až pět desítek balíků sena na krmení a hektolitry vody. „Ono to totiž není jenom o tom, že chováte skot. Ten si postupem času taky vyšlechtíte, což je generační záležitost. Když se ho zbavíte, tak ani v příznivé době není jednoduché chov obnovit,“ vysvětlil důvody, proč se rozhodl vydržet za každou cenu.

„Ano, i za cenu toho si vezmu úvěr třeba pět milionů a nakoupím krmivo v Americe,“ dodal Horák.

ČEKAJÍ NA ODPOVĚĎ

Zástupci Okresní agrární komory Most Teplice provedli koncem července inspekční cestu za jednotlivými zemědělci. Podle ředitelky Ludmily Holadové už o nelehké situaci v regionu vědí i na ministerstvu zemědělství.

„Psala jsem ministru Miroslavu Tomanovi dopis, ve kterém jsem ho vyzvala, aby se sem přijel podívat, ať na vlastní oči vidí tu spoušť,“ řekla Holadová s tím, že čeká na odpověď.
Zdroj: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zemedelci-zapasi-se-suchem-na-pastvinach-20180808.html

Článek zde: https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/zemedelci-zapasi-se-suchem-na-pastvinach-20180808.html