KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sucho bylo zásadním tématem i na Zemi živitelce

23/08/18
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor:  Petra Vaňatová 

V Českých Budějovicích začal agrosalon Země živitelka. Prezident republiky Miloš Zeman při slavnostním zahájení znovu podpořil výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ministr zemědělství Miroslav Toman přislíbil pomoc zemědělcům postiženým letošním suchem, konkrétní opatření však neuvedl. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek uvedl, že i přes sucho není situace v úrodě obilovin katastrofální.

"Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. Takovým maličkým krokem, který byl v mé kompetenci, bylo, že jsme v lánském parku obnovili zanedbaný rybník, který měl propustné dno," řekl Zeman, který podobné kroky doporučil každému, kdo má možnost.
"A velký krok může být koridor spojující Dunaj s Odrou," dodal. Připomněl, že bývalý ministr zemědělství Jiří Milek uvedl, že tento koridor by mohl přinést vodu na jižní Moravu. "Doufám, že bude mít Mirek Toman stejný názor," uzavřel prezident.
Na zahájení agrosalonu přijel i bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj příroda dokazuje, že je mocná proti tomu, co dokážou udělat sami lidé. Informace o letošní horší úrodě jsou podle něj na úrovni statistické chyby. Ocenil robustnost českého zemědělského sektoru.
Toman ocenil práci českých zemědělců, kteří podle něj sklízeli úrodu v extrémním počasí. "Věřím, že i potravináři zvládnou zpracovat úrodu, na kterou se jejich kolegové nadřeli," řekl ministr.