KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vinaři budou moci získat až 133 milionů korun ročně z EU

20/07/18
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

18.7.2018

Autor: Petra Vaňatová

Vinohradníci budou moci dostávat v následujících pěti letech až zhruba 133 milionů korun ročně na restrukturalizaci a přeměnu vinic a na investice. Návrh nařízení, které to umožní, schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Jde o pokračování programu, který funguje od roku 2014. Celkem by tak mohlo jít až o 668 milionů korun, předpokládá se však, že se peníze s nástupem nového evropského dotačního období po roce 2020 sníží o zhruba čtyři procenta.

Stát se snaží dotacemi podpořit zaměstnanost na venkově, posílit tuzemské vinařství a udržet mladé vinaře v oboru. „Investice se financuje až do výše maximálně 50 procent skutečně vynaložených nákladů, přičemž hodnota podpory nesmí překročit v hospodářském roce dva miliony korun,“ uvádí materiál. Peníze jdou ze zdrojů Evropské unie.
Nařízení také dovolí posunout termín žádostí o poskytování dotací na konec května ze současného konce dubna. V tomto období se ještě mohou vyskytnout jarní mrazíky, po následné výsadbě nových vinic budou moci vinaři žádat o výplatu podpory ve stejném finančním roce. Nařízení vlády začne platit od srpna.
Podle poslední situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství z oblasti vinařství bylo v ČR předloni 17700 hektarů vinic, vinnou révu pěstovalo 18 200 lidí. Mezi nejčastějšími pěstovanými odrůdami byly Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský z bílých odrůd, Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré z modrých odrůd.*