KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Sklizeň obilovin je letos zrychlená, žně jsou skoro v polovině

27/07/18
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor:  Petra Vaňatová   
    
     
Sklizeň obilovin a řepky je letos v předstihu o několik týdnů, řekl viceprezident Agrární komory ČR Josef Kubiš. Podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) je sklizeno 45,4 procenta ploch základních obilovin a skoro 83 procent ploch řepky, loni nebyla touto dobou sklizena ani pětina. Výnosy řepky jsou mírně nadprůměrné, proti loňsku je na tom lépe také pšenice.

"My jsme museli počkat se sklizní ječmene na 22. června, abychom nesklízeli ještě na jaře," řekl Kubiš, který takto brzké žně nepamatuje. Pokud pěkné počasí vydrží, mohlo by být podle něj na začátku srpna již po žních. "Vždycky byly časové rozdíly, začínala jižní Morava, a letos ne, začínali jsme zhruba stejně," dodal Kubiš, který je zároveň ředitelem firmy Agro Jesenice.

Přesto podle fondu vykazuje sklizeň značné regionální rozdíly. "Nejpomaleji probíhají žně v Karlovarském kraji, kde je zatím sklizeno pouze 3,5 procenta ploch obilnin a 19,3 procenta ploch řepky. Sklizeň má zpoždění proti průměru ČR také v Moravskoslezském kraji, v Kraji Vysočina a v Libereckém kraji," uvedl fond. Naopak tradičně jsou nejrychlejší žně na jižní Moravě, kde je pod střechou obilí ze čtyř pětin plochy a na polích zbývají tři procenta řepky. "Region vstoupil do závěru žňových prací a podle dosavadních výsledků sklizně je zde patrné, tak jako loni, výrazné snížení výnosů (4,76 tuny z hektaru) proti jiným krajům (Olomoucký 6,02 t/ha, Zlínský 6,02 t/ha) vinou sucha. Aktuální průměrný výnos obilovin v ČR 5,27 t/ha je zatím na dobré úrovni a je o 0,05 t/ha vyšší než v roce 2017, kdy dosáhl k tomuto datu hodnoty 5,22 t/ha," uvedl fond.

V minulém týdnu počasí umožnilo podle fondu skoro nepřetržitou sklizeň obilovin i řepky. "Místy byly tropické teploty, a tak se žně rozběhly i v krajích, kde v minulých týdnech začaly pouze symbolicky," dodal fond.*