KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Ministrem zemědělství má být Jiří Milek, doporučila ho Agrární komora ČR

01/12/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Autor: Eva Seifertová

Na ministra zemědělství je navržen do menšinové vlády ANO majitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek, potvrdil předseda ANO Andrej Babiš. Podle Babiše Milka doporučila Agrární komora ČR, své firmy se Milek kvůli funkci zbaví.

Prioritou budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka bude vyjednání nového rámce evropské zemědělské politiky, posilování výroby a ochrana českého trhu před dovozy. Uvedl to po konzultaci s Milkem mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek. Milka do funkce doporučila právě komora.
Kromě podpory české produkce se bude chtít nový ministr zasadit o to, aby nová dotační pravidla Evropské unie respektovala pozici českého zemědělství v EU. V unii by se měla podle Milka narovnat výše národních dotací mezi jednotlivými státy, komora dlouhodobě kritizuje výši dotací v západní Evropě a skryté dotace v Německu a Polsku. Zároveň se Milek bude snažit udržet silný rozpočet českého zemědělství a s ním i výši národních podpor.
Milek bude dál usilovat o zvyšování proexportní politiky státu hlavně u produkce s vyšší přidanou hodnotou. Mezi poslední tři body Milek zařadil inovace, péči o životní prostředí s respektováním potřeb krajiny a důraz na rozvoj venkova.
Jak řekl Felčárek, Jiřího Milka doporučila komora na pozici ministra zemědělství, a to jako jednoho z možných kandidátů do nové vlády. Jde o dlouhodobého člena představenstva komory, zkušeného odborníka a podnikatele s velkým přehledem, který z tohoto titulu zná předností i slabiny sektoru. Milkovy názory se většinově podle něj shodují se stanovisky komory. S ohledem na národní i evropské priority se proto Felčárek domnívá, že by dokázal hájit zájmy českých zemědělců ve prospěch rozvoje a posilování agrárně-potravinářského sektoru.*