KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

V České republice přibývají nové skleníky s rajčaty

10/10/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

Autor: Oldřich Přibík

Dvě desítky hektarů už v Česku zabírají nové moderní skleníky na pěstování malých rajčat, po kterých výrazně roste poptávka na tuzemském trhu i v zahraničí. Pěstování rajčat ve sklenících zažívá boom, řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

"Letos bude zprovozněno zhruba deset až 12 hektarů skleníků s rajčaty," uvedl Zeman. Například u Smržic na Prostějovsku finišuje stavba skleníku na pěstování rajčat, který se rozkládá na ploše 2,5 hektaru. Další projekty skleníků na hydroponické pěstování rajčat se připravují a plocha skleníků by se v následujících letech měla zvyšovat. "Pokud říkáme, že nyní máme 20 hektarů, pak rozhodně dalších 20 hektarů bychom uživili," podotkl Zeman.

Malá rajčata lahodné chuti, která lze ve sklenících díky umělému světlu pěstovat po většinu roku, se u zákazníků v Česku i zahraničí těší rostoucí oblibě. "Velká rajčata sice váhově víc narostou a jsou levnější, ale cherry rajčátka jsou chuťově někde jinde," podotkl Zeman.

Nové skleníky na pěstování rajčat se staví zpravidla u bioplynových stanic, které je zásobují odpadním teplem. "Bioplynové stanice většinou vlastní zemědělci," upozornil Zeman.*