KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Med: Je opravdu tak zdravý, jak se o něm tvrdí?

25/10/17
viz. zdroj

Zdroj: http://zeny.iprima.cz 

První pomoc při škrábání v krku je hrnek čaje s citronem a medem. Pravděpodobně i vám v chladném období roku nějaká ta lahvička sladkého včelího zázraku stojí ve spíži. Med se i hojně používá jako náhražka dnes nepopulárního bílého cukru. Je ale opravdu tak zdravý?

Co je to?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co to med vlastně je? Jistě víte, že ho vyrábí pilné včely, ale jak a proč? Včely posbírají nektar a jiné sladké šťávy při svých cestách na květech, které obohatí vlastními enzymy a živočišnými bílkovinami z hltanových žláz. Nektar nakonec pozmění ve svém trávicím ústrojí a uskladní v plástech, kde pak tato hmota dozrává v med.

Je med opravdu tak zdravý?

Pokud chcete medem nahradit bílý cukr z dietního hlediska, vězte, že si nepomůžete. Med je velmi sladký a podle toho i kalorický. V každém případě ale zdravější! Obsahuje totiž vitaminy skupiny A, C a B, minerální látky vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo a důležité aminokyseliny. Med má také antibakteriální účinky! Výborně pomáhá při nemocech dýchacích cest, kdy se podává samostatně, nebo v kombinaci s bylinnými čaji, ale i cibulí nebo česnekem, citronem či teplým mlékem. Přitom nemá žádné vedlejší účinky, což z něj dělá vítěze. Med také obsahuje látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje tlak. Pomáhá nejen při chřipce, angíně či zánětech průdušek, ale i při léčbě závažnějších a vleklých plicních chorob a je výborný na poruchy trávení.

Jaké medy existují?

Nejznámější je asi med květový, který vzniká hlavně z jara, kdy rozkvetou pole a stromy. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky. Je plný rostlinných hormonů, éterických olejů nebo aromat.

Dále můžete mít med medovicový, který je tmavší o rostlinná barviva z míz dřevin. V porovnání s květovými medy obsahuje více fruktózy, dextrinů, flavonoidů ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků, prospívajících lidskému organismu. Má lahodnou plnou a silnou vůni a chuť.

Můžete narazit i na med pastový, což je květový med, převážně řepkový. Tyto medy jsou bohaté na látky bílkovinné povahy a řady vitamínů jako je B1, B2, B6, B12, C, E. Často rychle krystalizuje, ale to nevadí,protože krystalizace je přirozenou vlastností medu a není třeba se jí obávat. Výhodou pastového medu je, že se lehce roztírá a nestéká.

Jak poznáte kvalitu?

Věřte raději včelaři, než medům z obchoďáku. Kvalita medu se nepozná podle toho, že med teče a nekrystalizuje – právě naopak! Pokud uvidíte med zcukernatělý, sáhněte po něm, takto se totiž chová pouze pravý med! Med nesmí ve sklenici „šplouchat“, ale měl by se převalovat. Med má obsahovat maximálně 15 – 18% vody, jinak nám bude kvasit. Na barvě nezáleží, dejte ovšem pozor na cenu. Levný med je podezřelý a pravděpodobně kupujete více vody a cukru než medu!

Kdy se mu vyhnout?

Při hubnutí. Je kalorický a sladký a držíte-li nízkosacharidovou dietu, bude pro vás med tabu. Pozor na jeho konzumaci také musí dávat cukrovkáři, i přesto, že med nijak dramaticky nerozkolísá hladinu cukru v krvi. Nicméně nepomůže odvykání na sladké.

Zdroj: http://zeny.iprima.cz/zdravi/med-je-opravdu-tak-zdravy-jak-se-o-nem-tvrdi