KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Dlouhodobé smlouvy na chmel budou naplněny

27/09/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

 

Autor: Zuzana Fialová

Úroda chmele letos přesáhne 6000 tun, bude tak průměrná. Meziročně jde o snížení o více než 15 procent, uvedl Zdeněk Rosa, předseda představenstva žateckého družstva Chmelařství. Loni chmelaři sklidili rekordních 7712 tun. "Dlouhodobé smlouvy budou naplněny, ale na trhu nezbývá prakticky žádný chmel, který by se mohl volně obchodovat dál," dodal.

Celkově se dá letošní úroda podle něj hodnotit jako normální, sklizeň je podobná roku 2014, kdy se sklidilo 6202 tun chmele.  Cena za tunu žateckého poloraného červeňáku se pohybuje pro velkoodběratele od 350 000 korun výše.
Část čerstvého chmele z trhu odčerpal jeden z největších producentů, pivovar Gambrinus. Ten nyní do hospod distribuuje várku z čerstvého chmele, která by měla vydržet zhruba tři týdny. Přesný objem navařeného piva s čerstvým chmelem nezveřejnil. Podle sládka pivovaru Pavla Zítka šlo o logisticky náročný proces, chmel se musel do piva přidat rychle.
V České republice začnou v tomto týdnu Dny českého piva, při nichž budou pivovary lákat svými speciály, navařily jich desítky. Chtějí tak podpořit chození obyvatel do restaurací.
Chmelařství, družstvo Žatec je podle svého webu organizací sdružující skoro 100 českých a moravských pěstitelů chmele hospodařících na 4534 hektarech chmelnic. To je zhruba 96 procent ploch chmelnic na území ČR.