KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Vláda zjednoduší zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny v zemědělství. Projekt začne od příštího roku

22/08/17
viz. zdroj

Zdroj: www.ihned.cz

 

 • Vláda schválila projekt, který urychlí přijímání žádostí o zaměstnanecké karty pro zemědělce a potravináře z Ukrajiny.
 • Do projektu se mohou zapojit tuzemští zemědělci, kteří volné místo nabídli českým zájemcům na úřadu práce.
 • Ministerstvo zemědělství projekt spustí 1. ledna 2018.
 • Ukrajinci, kteří chtějí pracovat v zemědělství nebo potravinářství, získají zaměstnanecké karty rychleji. Schválila to na pondělním jednání vláda. 

  Projekt cílí na zaměstnance z Ukrajiny, kteří mají pomoci zaplnit volná místa v zemědělství. Vztahuje se na pracovníky, kteří v tuzemsku chtějí pracovat déle než půl roku, ale nezůstanou víc než rok. Podle návrhu projektu přijede do Česka maximálně 1500 Ukrajinců. Návrh předložil ministr zemědělství Marian Jurečka.

  Tisíce Ukrajinců českým firmám nestačí. Hospodářská komora chce přijímat i pracovníky ze Srbska

  Farmáři a potravináři, kteří chtějí pracovníky z Ukrajiny zaměstnávat, se mohou do projektu zapojit od 1. ledna 2018. Volnou pozici však nejdříve zveřejní v centrální evidenci volných míst, kde ji mohou nabídnout i českým zájemcům. Musí také dokázat, že za poslední dva roky zaměstnali v tuzemsku alespoň tři lidi a odvádějí daně v České republice. Jednou z podmínek také je, aby ukrajinské zemědělce zaměstnávali přímo oni. Do projektu se tak nemohou zapojit třeba agentury, které zprostředkovávají práci cizincům.

  Firma si nejprve vybere konkrétního zaměstnance na Ukrajině, potom podá žádost o zařazení pracovníka do projektu agrární komoře, potravinářské komoře nebo zemědělskému svazu. Úřad pak rozhodne o tom, zda se firma smí zapojit.

  Pracovní kartu si už budoucí pracovník vyřídí na ukrajinském zastupitelském úřadě sám. Do projektu se zapojí i ministerstvo zahraničí, které bude komunikovat právě se zastupitelským úřadem na Ukrajině. 

  První kolo projektu "Režim Ukrajina" spustilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Hospodářská komora od té doby vyřídila více než tisíc žádostí firem, které se týkaly 6404 ukrajinských pracovníků. Dalších téměř 1300 Ukrajinců přivedl Svaz průmyslu a obchodu.

  "Zatím začala pracovat asi třetina lidí," říká tiskový mluvčí hospodářské komory Miroslav Diro a vysvětluje, že někteří Ukrajinci se nakonec rozhodnou pro práci v Polsku, které je mnohem benevolentnější v udělování pracovních víz a procedura tu trvá řádově týdny. Někteří z nich se pak do Česka dostanou, ale zcela mimo program, jako zaměstnanci agentur.

  Podle společnosti Abydos, která se do projektu zapojila jako první, stojí jeden zahraniční zaměstnanec firmu asi 30 až 40 tisíc korun. "Je potřeba započítat ubytování. Ve firmě máme navíc pracovníka, který se věnuje pouze náboru zahraničních zaměstnanců," vysvětluje jednatelka Abydosu Olga Kupec.

  Zástupci Agrární komory už dříve uvedli, že během sezony chybí v českém agrárním resortu až 15 tisíc lidí.

  21. 8. 2017 15:43 (aktualizováno 17:44)