KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory MZe ČR

Česká republika se zařadila mezi významné dodavatele ovocných koncentrátů do Ruska

04/08/17
viz. zdroj

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Moskvě a Zahraniční kancelář Czech Trade Moskva

 

1.8.2017 – I přes přetrvávající omezení vývozu některého potravinářského a agrárního zboží do Ruska se daří v této oblasti spolupracovat. I když se český agrární export do Ruska nepatrně zvyšuje, mnohé firmy se v obavě ze sankcí nepokouší exportovat ani zboží, které ruská strana neomezuje. V této souvislosti je možné považovat za velký úspěch podpis kontraktu, který se uskutečnil poslední červencový týden v kanceláři CzechTrade v Moskvě.

Smlouvu na odběr české suroviny pro výrobu ovocných nápojů v hodnotě přesahující 5 mil. EUR podepsala ruská dceřiná společnost české firmy Severofrukt s významným ruským distributorem.  Nejedná se však o jediného ani prvního odběratele. Díky tomu je možné konstatovat, že v Rusku letos prudce roste podíl džusu, zejména jablečného, višňového a hruškového, vyrobeného z českých surovin.

Ilja Meščerjakov, majitel zastupující firmy ke svému úspěchu poznamenává: „Situace na ruském potravinářském trhu je stále složitější, je nutné být připravený a flexibilní. V případě, že vnímáte všechny nástrahy, problémy a jste schopni získat potřebné informace  nebo ochotni si nechat poradit, je zde reálná šance na úspěch. Využíváme možnosti konzultovat s CzechTrade řadu problémů, se kterými se na ruském trhu setkáváme a také využíváme jejich organizační podpory při našich jednáních s ruskými partnery a v době naší nepřítomnosti v RF. Oceňuji i to, že v Moskvě efektivně působí česká agrární diplomatka, na kterou se můžeme obrátit se specifickými požadavky, zejména v pro nás důležité oblasti veterinárních a fytosanitárních předpisů a omezení, včetně možnosti oficiálně iniciovat určité kroky ve prospěch českých dodavatelů.“

Objem suroviny uvedený v dohodě odpovídá 3 % ročního objemu dovozu do Ruska. Podle slov ruského distributora měsíční objem dovozů do Ruska dosahuje v průměru 7400 t suroviny. Česká republika se tímto zařadila mezi významné dodavatele a tyto dodávky pomohou zvýšit kvalitu koncové produkce, neboť se jedná o vysoce kvalitní surovinu.

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Moskvě a Zahraniční kancelář CzechTrade Moskva