KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 16.8.2017

17/08/17
viz. zdroj

Zdroj: SVS ČR

Zveřejněno: 16.08.2017


16. 8.2017
Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 159. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 90 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 66 vzorků. U tří vzorků se čeká na výsledek.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (zelená zóna) zatím dosáhl 87 kusů, výsledky vyšetření na a AMP jsou u všech těchto kusů negativní.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1816 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž (439) a Uherské Hradiště (384). U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn.

15. 8. 2017
Státní veterinární správa (SVS) k dnešnímu dni eviduje 156 nalezených uhynulých divokých prasat. Vyšetření prokázala virus AMP u 88 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 65 testovaných případů. Na výsledek vyšetření čekají tři vzorky. Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (okres Zlín) prozatím vzrostl na 65 kusů. Výsledky vyšetření na AMP u těchto zvířat jsou všechny negativní.
V oblasti s intenzivním odlovem se k dnešku ulovilo 1799 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Kroměříž – 431 a Uherské Hradiště – 384. Žádný vzorek ze v této oblasti ulovených divočáků nebyl dosud pozitivní na AMP.
V mimořádných veterinárních opatřeních týkajících se oblasti s intenzivním odlovem (oblast je vymezena od Brna dálnicemi D1 a následujícími směr Ostrava a D2 směr Lanžhot) došlo k novele. Ta se týká nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje předat veškeré vývrhy osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty (asanační podniky, kompostárny atd.) Vývrhy nesmí být ponechány volně na místě, kde byl divočák uloven. Povinnost se nově nevztahuje na další vedlejší živočišné produkty (jako kůže, kosti, lebky).

14. 8. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa ve Zlínském kraji 155 nalezených uhynulých divokých prasat. Nákazu africkým morem prasat potvrdilo vyšetření u 87 z nich, naopak v 63 případech byl výsledek testu negativní. Na vyšetření v současné době čeká pět zbývajících vzorků. Počet odlovených divokých prasat v části zamořené oblasti, kde se může lovit, (zelená zóna) vzrostl na 55. Vyšetření všech těchto kusů na AMP bylo negativní. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud odstřeleno 1785 divokých prasat. Nejvíce v okresech Kroměříž (425) a Uherské Hradiště (383). Ve všech případech byl výsledek vyšetření na AMP negativní.

11. 8. 2017
Státní veterinární správa (SVS) k dnešnímu dni eviduje 150 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus AMP u 87 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 63 testovaných případů.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (okres Zlín) prozatím vzrostl na 48 kusů, přičemž výsledky vyšetření na AMP u těchto kusů jsou všechny negativní.
V oblasti s intenzivním odlovem se k dnešku ulovilo 1653 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Kroměříž – 389 a Uherské Hradiště – 359. Žádný vzorek z ulovených divočáků nebyl dosud pozitivní na AMP.


Přejít na předchozí události >

 

 

Nařízení vydaná SVS !


Postupy při nálezu uhynulého divokého prasete a při lovu
!


Preventivní opatření v chovech prasat


Africký mor prasat – informace o nákaze


Mapy


Výsledky vyšetření nalezených uhynulých prasat v okrese Zlín


Prezentace – proškolený lovec


Legislativa a další podklady pro přijímaná opatření


Projekt africký mor prasat

 

 

 

 

 


 

Předchozí události

 

9. 8. 2017
Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 149. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 86 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 61 vzorků. U dvou vzorků se čeká na výsledek.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1530 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž (379) a Uherské Hradiště (303). U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (zelená zóna) zatím dosáhl 33 kusů, výsledky vyšetření na a AMP jsou u všech těchto kusů negativní.
Dnes proběhlo další jednání „Národního centra tlumení nákazy“ (jehož členy jsou zástupci – Státní veterinární správa, Ministerstvo zemědělství, Národní referenční laboratoř pro africký mor prasat, Českomoravská myslivecká jednota, Svaz chovatelů prasat, asanační podniky a Agrární komora, aj.), které řešilo aktuální situace ohledně AMP.
Účastníci debaty se shodli, že zástřelné pro myslivce v zamořené oblasti (zelená oblast) se od 2. 8. 2017 zvyšuje na 2000 Kč, toto opatření má za účel zvýšit motivaci myslivců lovit divočáky v okrese Zlín. Pro červenou zónu zamořené oblasti se v současnosti tipují místa, kam se budou umísťovat odchytová zařízení. S tímto krokem rovněž souvisí již povolené vnadění, které má odchytu divočáků napomoci. Zákaz lovu divokých prasat v červené zóně zamořené oblasti je stále v platnosti.

7. 8. 2017
Státní veterinární správa k dnešnímu dni eviduje 144 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus AMP u 82 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se AMP nepotvrdil u 56 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 6 vzorků.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti (okres Zlín) prozatím vzrostl na 28 kusů, přičemž výsledky vyšetření na AMP u těchto kusů jsou všechny negativní.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo k dnešnímu dne uloveno 1379 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Kroměříž – 345 kusů, Uherské Hradiště – 281 a Hodonín – 185. V posledním týdnu od 31. 7. se ulovilo 387 kusů. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 1377 vzorků.

4. 8. 2017
Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji dosáhl k dnešnímu dni 132. V 77 případech potvrdilo vyšetření africký mor prasat, 51 vzorků bylo negativních. Zbývající 4 vzorky čekají na výsledek vyšetření. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud odstřeleno 1290 divokých prasat. Nejvíce v okresech Kroměříž a Uherské Hradiště.
Z organizačních důvodů byla  upravena organizace svozu ulovených divočáků v zamořené oblasti. Nově se proto bude uložení uloveného kusu divokého prasete do kafilerního boxu hlásit asanačnímu podniku AGRIS spol. s r.o., provozovna Mankovice 120, 742 35 Odry, telefonní číslo 775 798 620 nebo 556 736 581-3. Tento asanační podnik vyčlenil s platností od dnešního dne pro účely svozu ulovených prasat divokých speciální vozidlo, které bude vyjíždět denně po 7 dní v týdnu. To znamená, že svoz uloveného kusu bude realizován nejpozději den po odlovu. Až dosud měl asanaci na starost jiný subjekt: MAT, s.r.o., veterinární asanace a služby DDD, Otrokovice. Informační povinnost hlásit asanačnímu podniku vložení uloveného kusu do kafilerního boxu 48 hodin po odlovu, nejpozději však do 60 hodin, trvá.

2. 8. 2017
Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 125. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 75 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem skončilo vyšetření 44 vzorků. U šesti vzorků se čeká na výsledek. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 1081 divokých prasat. Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Kroměříž (269) a Uherské Hradiště (239). U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn.
Počet odlovených divočáků v zamořené oblasti zatím dosáhl 11 kusů, výsledky vyšetření na a AMP u těchto kusů nejsou zatím k dispozici. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vydala zatím souhlas na umístění 30 kafilerních boxů, dalších deset žádostí se zpracovává.

1. 8. 2017
Státní veterinární správa k dnešku eviduje 123 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus AMP u 72 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se AMP nepotvrdil u 40 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 11 vzorků.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo k dnešnímu dne uloveno 1008 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Kroměříž 245 kusů, Uherské Hradiště – 238 a Hodonín – 146. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 1006 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést.
Krajská veterinární správa SVS pro Zlínský kraj vydala mimořádné veterinární opatření č. j. SVS/2017/091405-Z. Nařízení ve vymezené oblasti v souvislosti s výskytem afrického moru prasat zakazuje zemědělským podnikům vyjmenovaným v příloze nařízení až do konce letošního roku sklízet zemědělské plodiny z důvodu poskytnutí úkrytu pro divoká prasata. Opatření se týká 115, 5 hektarů zemědělské půdy a čtyř podnikatelských subjektů. Tak jako v případě předchozích mimořádných veterinárních opatření, je účelem nově vydaného nařízení minimalizovat migraci divokých prasat z katastrů, kde byl opakovaně prokázán africký mor prasat, mimo toto území.

31. 7. 2017
Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji k dnešnímu dni dosáhl 115. Africký mor prasat (AMP) byl potvrzen u 72 z nich. Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl AMP dříve potvrzen. Negativním výsledkem naopak skončilo vyšetření 40 vzorků. Na výsledek vyšetření u tří nálezů se čeká. V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 992 divokých prasat z toho v posledním týdnu (od 24. 7 do 30. 7.) to bylo 512 kusů.  Nejvyšší odstřel byl zaznamenán v okresech Uherské Hradiště (238) a Kroměříž (233). U žádného z odstřelených kusů v oblasti s intenzivním odlovem nebyl AMP zjištěn.

28.7.2017
Státní veterinární správa k dnešku eviduje 113 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus AMP u 67 kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 36 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 10 vzorků.
V tzv. oblasti s intenzivním odlovem bylo k dnešnímu dne uloveno 871 divokých prasat. Nejvyšší počet ulovených divočáků je v okresech Uherské Hradiště – 229 , Kroměříž – 188 a Hodonín – 134. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 869 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést.

27.7. 2017
Státní veterinární správa zatím obdržela hlášení o nálezu 113 uhynulých divokých prasat ve Zlínském kraji. Vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat u 66 z nich, ve 33 případech skončil test negativním výsledkem. V současné době se čeká na výsledek u 14 vzorků. V  oblasti intenzivního odlovu, bylo zatím odloveno celkem 795 divokých prasat, nejvíce z toho v okresech Uherské Hradiště a Kroměříž. Všechna v této oblasti odlovená zvířata se dle nařízení SVS vyšetřují na AMP. V 793 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, dva vzorky byly nevyšetřitelné. SVS dokončila kontrolu instalovaných pachových ohradníků ve vysoce rizikové oblasti. Při kontrolách nebyly zjištěny závady. Proškoleno zatím bylo více než 550 lovců černé zvěře v zamořené oblasti. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj zatím udělila souhlas s umístěním kafilerních boxů na území honitby čtyřem loveckým spolkům.

26.7. 2017
Státní veterinární správa eviduje ve Zlínském kraji  k dnešnímu dni 99 nalezených uhynulých divokých prasat. Od včerejška přibyly tři nové potvrzené případy potvrzené nákazy. Celkem jich tedy nyní je 66. Ve všech třech nových případech se jednalo o dospělé kusy nalezené v katastrálním území Klečůvka, kde již v uplynulých týdnech byla nákaza u uhynulých divočáků potvrzena. Ve zbývajících 33 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem.
V oblasti s intenzivním odlovem bylo dosud uloveno 609 divokých prasat. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem skončilo vyšetření 607 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést. Dnes i zítra budou pokračovat školení lovců černé zvěře v zamořené oblasti. Zatím bylo proškoleno více než 350 lovců. Souhlas s umístěním kafilerních boxů na území honitby udělila Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj zatím třem loveckým spolkům.

25.7. 2017
K dnešnímu dni eviduje SVS ve Zlínském kraji celkem 99 nahlášených uhynulých divokých prasat. Vyšetřeno na africký mor prasat  bylo dosud 95 vzorků, čtyři nálezy čekají na vyšetření. Africký mor prasat (AMP)  byl prokázán v  63 případech, 32 vyšetření skončilo negativním výsledkem.

V tzv. oblasti s intenzivním odlovem bylo od 17. 7. do dnešního dne uloveno 522 divokých prasat. Podle nařízení SVS jsou všechna odlovená prasata v této oblasti vyšetřována na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní, s negativním výsledkem bylo 520 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést.

24.7. 2017
Počet nahlášených uhynulých divokých prasat v zamořené oblasti a okolí vzrostl během víkendu dle údajů Státní veterinární správy na 96. Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat (AMP) u 61 z nich, zatímco 30 případů bylo vyšetřeno jako negativních. Všechny  nálezy, u nichž byla nákaza AMP nově potvrzena pocházejí z již zasažených katastrů.U čtyř nalezených kusů se čeká na výsledek vyšetření. Jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku.

V tzv. oblasti intenzivního odlovu, bylo v období od 17. 7. do 24. 7. odloveno celkem 449 prasat divokých, nejvíce z toho  okresech Uherské Hradiště a Hodonín. Všechna v této oblasti odlovená zvířata se dle nařízení SVS vyšetřují na AMP. Ve 447 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, u dvou případů se jednalo o nevyšetřitelný vzorek, u žádného vyšetřeného vzorku nebyla zjištěna přítomnost AMP.

21. 7. 2017
K dnešnímu dni počet nahlášených uhynulých divokých prasat v zamořené oblasti dosáhl čísla 90.Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat (AMP) u 59 z nich, zatímco 28 případu bylo vyšetřeno jako negativních. U dvou nalezených kusů se čeká na výsledek vyšetření. Jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku.

20. 7. 2017
Počet nahlášených uhynulých divokých prasat v zamořené oblasti a okolí vzrostl dle údajů Státní veterinární správy na 89. Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat (AMP) u 58 z nich, zatímco 26 případu bylo vyšetřeno jako negativních. U čtyřech nalezených kusů se čeká na výsledek vyšetření. Jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj rozeslala obcím v zamořené oblasti  dopis, který informuje o instalaci pachových ohradníků v oblasti a také opakuje žádost o předávání informací místním občanům. Zejména se jedná o dodržení klidu na stanovištích divokých prasat, který lze zajistit především tím, že nepovolaní lidé nebudou vstupovat na tato místa.

19. 7. 2017
Krajská veterinární správa SVS pro Zlínský kraj vydala nová mimořádná veterinární opatření. Na jejich základě budou uživatelé honiteb v tzv. vysoce rizikové oblasti afrického moru prasat nejpozději do 22. 7. 2017, muset na hranici svých honiteb směrem do rizikové oblasti instalovat pachové ohradníky účinné proti divokým prasatům. Po instalaci zařízení budou muset doplňovat účinnou látku v ohradnících tak, aby byla v souladu s návodem výrobce stále aktivní. Tak jako u předchozích mimořádných veterinárních opatření, může za porušení nařízení být uložena fyzické osobě pokuta až 50.000 Kč a právnické osobě či podnikající fyzické osobě až dva miliony Kč. Nová opatření mají za cíl zabránit šíření nákazy mimo již zasaženou oblast.
Vysoce riziková oblast je tvořena: katastrálními územími obcí Březová u Zlína, Dolní Ves, Fryšták, Horní Ves u Fryštáku, Hrobice na Moravě, Hvozdná, Klečůvka, Kostelec u Zlína, Lípa nad Dřevnicí, Lukov u Zlína, Lužkovice, Ostrata, Příluky u Zlína, Slušovice, Štípa, Velíková, Veselá u Zlína, Vítová, Zlín, Želechovice nad Dřevnicí.
Zevní hranice vysoce rizikové oblasti je tvořena silnicí č. 490: Zlín-Fryšták, silnicí č. 489: Fryšták-Lukov, silnicí č. 489 a č. 491: Lukov-Hrobice, silnicí č. 491: Hrobice-Slušovice, Slušovice-Lípa a silnicí č. 49: Lípa-Zlín.
SVS dnes vydala změny dvou  svých nařízení  ze dne 13. 7. 2017  (Č. j. SVS/2017/084885-G a Č. j.  SVS/2017/084946-G)  vydaných v souvislosti s africkým morem prasat. Nově se všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu v rámci celé ČR zakazuje přikrmovat prasat divoká vyjma obor uznaných pro chov prasete divokého. Povoluje se pouze vnadění s tím, že se najednou na vnadišti nesmí nacházet více než 5 kg krmiva a smí být umístěno jedno vnadiště na 100 ha honitby.
V oblasti s intenzivním odlovem je při lovu prasete divokého nově zavedena povinnost předávat všechny vedlejší živočišné produkty (např. kůže, kosti, lebky či vývrhy) osobě oprávněné k nakládání s živočišnými produkty.  Změny nařízení jsou umístěny na úředních deskách ministerstva zemědělství, krajských úřadů a na webu SVS: https://www.svscr.cz/download/Mimoradna_veterinarni_opatreni_AMP_v_oblasti_s_intenzivnim_odlovem_2017-07-14.pdf a https://www.svscr.cz/download/zvirata/Zmena-narizeni-AMP-04-CR-2017-07-18.pdf
K dnešnímu dni eviduje SVS  87 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus afrického moru prasat (AMP) u 51 kadáverů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 22 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čekají v současné době 13 vzorků, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku.

18. 7. 2017
Státní veterinární správa k dnešku eviduje 76 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly virus afrického moru prasat (AMP) u 51 kadáverů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena – viz seznam níže. Dosud se AMP neprokázal u 22 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čekají v současné době 2 vzorky, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku.
Stav po katastrech: Příluky 6, Hvozdná 11, Lužkovice 23, Kostelec u Zlína 6, Klečůvka 5.

17. 7. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa již 75 nalezených uhynulých divokých prasat. Nákaza africkým morem prasat byla potvrzena u 40 z nich, od pátku 14.7. 2017 se tak počet pozitivně testovaných nálezů zvýšil o devět. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla  dříve potvrzena. Naopak u několika vyšetřovaných kadáverů nalezených v jiných katastrech skončilo vyšetření negativním výsledkem. Dosud se AMP neprokázal u 21 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 13 vzorků, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku. Připomínáme, že od konce minulého týdne platí nová mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy.  
Shrnutí toho, co obsahují, naleznete v následující společné tiskové zprávě SVS a ministerstva zemědělství: https://www.svscr.cz/zacinaji-platit-dalsi-mimoradna-veterinarni-opatreni-jejich-cilem-je-zabranit-sireni-africkeho-moru-prasat/. Všechna dosud vydaná nařízení v platném znění se nacházejí na konci této sekce.

14. 7. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa 53 nalezených uhynulých divokých prasat. Nově byl africký mor prasat potvrzen u jedince nalezeného opět  v katastrálním území Lužkovice. Celkem tak k dnešnímu dni máme 31 potvrzených nálezů. V 17 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Na výsledky vyšetření čtyř vzorků se čeká.

13. 7. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa 49 nalezených uhynulých divokých prasat. Nově byl africký mor prasat potvrzen u jedince nalezeného opět  v katastrálním území Lužkovice. Celkem tak k dnešnímu dni máme 30 potvrzených nálezů. V 16 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, jeden nález zůstává vzhledem ke stupni rozkladu nevyšetřen. Na výsledky vyšetření dvou vzorků se čeká.
Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj vyhlásila dnes mimořádná veterinární opatření upravující v zamořené oblasti (celém okrese Zlín) chov prasat určených k domácí porážce. Chov prasat k domácí porážce v okrese Zlín je na jeho základě dále možný, pouze však v případě, že chovatelé zajistí v chovu dodržení následujících podmínek:
a) bezpečné a spolehlivé vyloučení jakýkoliv kontaktů s divokými prasaty,
b) chov v ustájovacím místě bez výběhu,
c) nezkrmování zelené píce,
d) nepodestýlání slámou,
e) k ošetřovaní prasete používat výhradně vyčleněný pracovní oděv a pracovní obuv.
Pokud chovatelé v zamořené oblasti nezajistí ve svých chovech výše uvedené podmínky, budou muset všechna domácí prasata určená k domácí porážce nejpozději do 31. 7. 2017 porazit. Veškeré suroviny z domácí porážky budou spotřebovány v domácnosti chovatele.

12. 7. 2017
Počet nalezených i pozitivně testovaných uhynulých divokých prasat v zamořené oblasti v okrese Zlín roste. Proti včerejšku se počet vzorků, u nichž vyšetření potvrdilo africký mor prasat (AMP),  zvýšil o čtyři. Ve všech čtyřech případech byla mrtvá těla nalezena v již dříve postižených katastrech (2x Lužkovice, 1x Příluky a 1x Kostelec u Zlína). K dnešnímu dni tak eviduje Státní veterinární správa 47 nalezených uhynulých divokých prasat. AMP byl potvrzen u 29 z nich. Ve 13 případech bylo vyšetření negativní. Jeden případ zůstává vzhledem ke stupni rozkladu zbytků bez výsledku. U čtyř nálezů se na výsledek  čeká.

11. 7. 2017
Počet nahlášených uhynulých divokých prasat v zamořené oblasti a okolí vzrostl na 44.  Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo nákazu africkým morem prasat (AMP) u 25 z nich. Nově pozitivně testovaným na AMP bylo uhynulé sele nalezené 8. 7. 2017  v katastrálním území Hvozdná. U osmi nalezených kusů se čeká na výsledek vyšetření. V jednom případě nebylo vzhledem ke stupni rozkladu uhynulého těla možné získat výsledek.

10. 7. 2017
K dnešnímu dni eviduje Státní veterinární správa celkem 38 nahlášených nálezů uhynulých prasat divokých. Laboratorní vyšetření dosud potvrdilo africký mor prasat u 24 uhynulých těl. V deseti případech skončilo vyšetření negativním výsledkem. Ve čtyřech případech nejsou výsledky zatím k dispozici. Všechny dosud potvrzené případy pocházejí z oblasti zamoření – okresu Zlín. V této oblasti i nadále v nezměněné podobě platí již dříve zavedená mimořádná veterinární opatření.

7. 7. 2017
Státní veterinární správa eviduje k dnešnímu dni 34 uhynulých prasat divokých. Počet kadáverů s pozitivním nálezem na africký mor prasat stoupl na 22 a oproti tomu 8 uhynulých těl divočáků mělo negativní výsledek laboratorního vyšetření. Ve čtyřech případech nejsou výsledky k dispozici. Všechna uhynulá těla byla nalezena v oblasti zamoření, tedy v okrese Zlín. Kromě lokalit, ve kterých se již divočáci našli (Lužkovice, Příluky, Hvozdná), byly nově čtyři kadávery objeveny v katastru obce Kostelec. Zavedená mimořádná veterinární opatření jsou v nezměněné podobě v okrese Zlín v platnosti. 

4. 7. 2017
K dnešnímu dni stoupl počet nalezených uhynulých těl prasat divokých na 18. Laboratorní testy prokázaly pozitivní nález AMP u 10 kusů uhynulých divočáků a naopak u 4 divokých prasat  byly výsledky negativní. Výsledky zbývajících 4 kadáverů (uhynulých těl) nejsou ještě k dispozici. Uhynulá divoká prasata byla nalezena uvnitř oblasti zamoření, která se včera rozšířila na celý okres Zlín.
Státní veterinární ústav Olomouc dnes informoval o výsledcích odebraných vzorků ve třech chovech prasat domácích nacházejících se v zamořené oblasti, tedy v okrese Zlín. Tyto vzorky, kterých bylo odebráno v každém hospodářství 30, jsou negativní na přítomnost viru afrického moru prasat.

3. 7. 2017
Od dnešního dne dochází v souvislosti s nákazou afrického moru prasat k rozšíření zamořené oblasti ze současného pásma na okres Zlín. To znamená, že současná mimořádná veterinární opatření platí na území celého okresu. Mezi veterinární opatření, která v dané oblasti platí, patří: zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat, a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně, v okrese Zlín jsou kromě dvou již vyšetřených hospodářství další 3 chovy. V širší zamořené zóně se nebude již provádět soupis domácích prasat určených pro domácí porážku v malochovech, tak jak tomu bylo v užší oblasti.
K dnešnímu dni je počet nalezených uhynulých těl prasat divokých 17. Tyto kadávery byly nalezeny uvnitř oblasti zamoření. Z těchto 17 byly doposud laboratorně pozitivně vyšetřeny 4 kusy a negativně paky 3 kusy, na ostatní výsledky se v tuto chvíli čeká. Uhynulá těla divokých prasat je velmi důležité z terénu odstraňovat, neboť kadávery jsou zdrojem nákazy až do 6 měsíců od úhynu.

30. 6. 2017
Dnes proběhlo jednání „Celostátního krizového centra tlumení nákazy“, které bylo ustaveno  ve středu 28. 6. 2017. Mezi zúčastněnými subjekty byla Státní veterinární správa,  Ministerstvo zemědělství, Národní referenční laboratoř pro africký mor prasat, Českomoravská myslivecká jednota, Svaz chovatelů prasat, asanační podniky a Agrární komora.
Jednání bylo zaměřené na stanovení požadavků na vytvoření Programu eradikace nákazy afrického moru prasat, který je třeba v souladu s požadavky legislativy nutné zpracovat a implementovat. Jednání se rovněž zúčastnil expert z CVET (Community Veterinary Emergency Team) Vittorio Guberti. Tento expert vysvětlil účastníkům jednání principy biologické bezpečnosti při lovu, které umožní provádění odlovu s minimalizací rizika šíření nákazy. Hlavním bodem jednání bylo právě stanovení parametrů, které by umožnily případný odlov divokých prasat v zóně zamoření. V současnosti jsou lov divokých prasat a jejich krmení v zamořené oblasti zakázány. Do budoucna by měl být odlov divočáků v zamořené oblasti povolen, ale až při striktním dodržení jasně stanovených podmínek biologické bezpečnosti.
Obce ze zamořené oblasti zasílají v průběhu dnešního dne SVS soupisy zvířat, jak jim ukládá mimořádné veterinární opatření. SVS údaje, které mají v tuto chvíli informativní charakter, zpracuje a vyhodnotí v průběhu příštího týdne.

30. 6. 2017
Referenční laboratoř Evropské unie pro africký mor prasat (Madrid, Španělsko) informovala ohledně prvních výsledků re-testování vzorků zaslaných ve středu z SVÚ Jihlava. Testy v referenčních laboratořích rovněž potvrdily pozitivní výsledek na přítomnost viru AMP v zaslaných vzorcích. Byla již také zahájena základní genetická charakterizace viru AMP. Předběžné výsledky ukazují, že se podle očekávání jedná o shodný virus s ostatními izoláty „Evropského“ genotypu II viru AMP.
Státní veterinární ústav Olomouc informoval o výsledcích testů odebraných vzorků ve dvou chovech Zemet Tečovice nacházejících se v zamořené oblasti dne 28. 6. Tyto vzorky, kterých bylo odebráno třicet v každém hospodářství, měly negativní výsledek na přítomnost viru AMP.

29. 6. 2017
Ve Zlíně-Lužkovicích bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého. Vyšetření provedené ve Státním veterinárním ústavu Jihlava potvrdilo přítomnost viru afrického moru prasat. Lokalita se nachází uvnitř zamořené zóny. Mimořádná veterinární opatření platná pro vymezenou oblast zůstávají v tuto chvíli beze změny.

28. 6. 2017
V průběhu odpoledne jsou odebírány vzorky ve dvou hospodářstvích patřících společnosti Zemet spol. s.r.o., nacházejících se v tzv. zamořené oblasti. Vzorky budou odeslány k analýze do Státního veterinárního ústavu. Výsledky vyšetření lze očekávat v řádu dní. V zamořené oblasti pokračovalo epizootologické šetření.
Představitelé Státní veterinární správy dnes jednali o problematice výskytu afrického moru prasat se všemi dotčenými subjekty, aby jim popsali současnou situaci a domluvili se na dalším postupu k zamezení rozšíření této nákazy.
Mezi zúčastněnými subjekty byly Ministerstvo zemědělství, Státní veterinární ústavy, Českomoravská myslivecká jednota, Svaz chovatelů prasat, asanační podniky, Agrární komora, Komora veterinárních lékařů a další.
Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád informoval zúčastněné o tom, že po jednáních s Evropskou komisí dojde od pondělí 3. 7. 2017 k rozšíření tzv. zamořené oblasti na celý okres Zlín. Na jednání byla zároveň ustaveno „Celostátní krizové centra tlumení nákazy“, které má za úkol vypracovat program vymýcení nákazy afrického moru prasat. V programu musí být uvedeny i informace o pravidlech případného odlovu divokých prasat, který je v současnosti mimořádnými opatřeními zakázán. Jedná se zejména o stanovení detailního postupu, co se bude dít s odlovenými těly, která se budou vyšetřovat ve Státních veterinárních ústavech. Jednání ustaveného „Celostátního krizového centra tlumení nákazy“ bude probíhat již tento pátek 30. 6. a zde se budou řešit další problémy související se současným výskytem  afrického moru prasat.  

27. 6. 2017
Informace o výskytu Afrického moru prasat na  území České republiky byla oznámena na tiskové konferenci na ministerstvu zemědělství (MZe) za účasti ministra Mariana Jurečky a ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda. Více informací v následující společné tiskové zprávě MZe a SVS.
Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Zlínský kraj (KVS) nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat. Byla vymezena tzv. zamořená oblast a stanovena opatření v této oblasti. V jejich rámci byl uživatelům honiteb uložen zákaz lovu a krmení divokých prasat. Na místně příslušnou krajskou veterinární správu musí být hlášeny nalezená uhynulá divoká prasata. Chovatelům domácích prasat bylo nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a dále všechna opatření, která souvisí s ochranou chovu před zavlečením této nákazy. Dopředu musí také KVS hlásit domácí porážky prasat.

26. 6. 2017
V České republice byl potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat (AMP) v populaci prasat divokých.  Vyšetření provedená ve Státních veterinárních ústavech v Olomouci a Jihlavě prokázala nákazu u dvou kusů uhynulých divokých prasat nalezených 21. a 22. 6. v katastrálním území Příluky u Zlína. Zdroj nákazy a další okolnosti jsou aktuálně předmětem šetření Státní veterinární správy (SVS). Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy. Podrobnější informace o nákaze zde.