KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Větší pěstitelé jabloní budou mít letos poloviční úrodu jablek

14/07/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

Zdroj: Eva Seifertová

Větší pěstitelé jabloní v Plzeňském kraji budou mít letos maximálně poloviční úrodu oproti běžným letům. Zavinily to hlavně dubnové mrazy a dále sucho, které zřejmě negativně ovlivní ještě sklizeň v roce 2018. Jablka budou kvůli nedostatku vláhy menší, méně sladká a šťavnatá i hůře zabarvená. Uvedli to Richard Schwarz, spolumajitel čtyřicetihektarových sadů z Vranova na Rokycansku, a Jana Zikmundová, vedoucí třicetihektarových Sadů Nebílovy. Zahrádkáři nemají téměř žádnou úrodu.

Podobné propady, někde ještě větší, zaznamenala téměř celá Evropa včetně Polska (největšího producenta jablek na kontinentu), Itálie, Německa i Rakouska. Proto to letos nemusí být tak, že bychom byli dražší než dovozová jablka, sdělil Schwarz. Podle obou firem na tom jsou ještě mnohem hůře hrušky, švestky a třešně.

Nová jablka se objeví až začátkem srpna. Podle obou sadařů mohou některé české odrůdy vydržet na trhu jen do Vánoc. Podle Schwarze nebudou mít velkoobchody zájem. Letošní produkci odhadl na polovinu, zhruba na 400 tun. Sady Nebílovy budou letos také nanejvýš na polovině obvyklé úrody, tedy na 150 tunách.

Sadaři chtějí letos prodat veškerou produkci ze dvora nebo do malých obchodů a škol. Ceny pro maloprodej zůstanou u obou firem stejné jako loni, tedy od osmi do 20 Kč/kg.

Sadaři dále uvedli, že vinou změn počasí přibývají odolnější škůdci a pěstitelé proto musí razantněji a častěji stromy stříkat. Ovocnáře postihne každým rokem nějaký problém, řekli. Lépe jsou na tom firmy, které mají více činností. Jablka pak mohou dotovat z výnosů pěstování řepky a kukuřice, což jsou podle Zikmundové v současné době jediné dvě ziskové plodiny.*