KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Rumunsko také kritizuje dvojí kvalitu potravin a požaduje nápravu

28/07/17
viz. zdroj

Zdroj: Eva Seifertová

 

 
Autor: Eva Seifertová

Rumunský ministr zemědělství Petre Daea vyzval Evropskou unii, aby se zabývala dvojími standardy uplatňovanými potravinářskými společnostmi při prodeji různých výrobků pod identickým označením ve východní a západní části bloku.

Tato praxe je v Evropské unii legální, pokud jsou jasně vyznačené použité ingredience. Bukurešť se přidala k výhradám, které už v této souvislosti vznesly Česká republika, Slovensko, Maďarsko a také Bulharsko. Ty kritizují některé nadnárodní potravinářské řetězce za to, že uvedené mezery v právních předpisech využívají k prodeji potravin horší kvality, což si v západních zemích nedovolí.

Daea dnes novinářům v Bukurešti řekl, že podle průzkumu devět z 29 kontrolovaných produktů prodávaných v Belgii, Nizozemsku a Německu se lišilo od stejných produktů prodávaných v Rumunsku. Zjištěny byly například rozdíly v kalorické hodnotě některých druhů konzervovaných ryb, játrové paštiky a výrobků z vepřového masa.

Rumunsko bude požadovat, aby (Evropská komise) urychlila regulační řízení a vytvořila nástroje, jež umožní kdykoli a kdekoli (v EU) posoudit takové dvojí standardy, řekl rumunský ministr.*