KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Ministr Jurečka v Bruselu: Máme jasné důkazy o dvojí kvalitě potravin, evropští zákazníci jsou klamáni

25/07/17
viz. zdroj

Zdroj: MZe ČR

 

17.7.2017

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu představil výsledky průzkumu dvojí kvality potravin, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zemědělství. Evropskou komisi ministr Jurečka vyzval, aby problém začala intenzivně řešit. Českou iniciativu podpořila řada dalších členských států.

„Výsledky našeho průzkumu jasně prokázaly, že některé produkty, které jsou na první pohled stejné, se ve složení zásadně liší. Tím dochází k diskriminaci části spotřebitelů, není možné, aby zákazník v jedné zemi dostal ve stejném obalu horší zboží než jinde. Komisi jsem proto vyzval, aby situaci neodkladně řešila,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ten dnes výsledky českého srovnávacího průzkumu představil v Bruselu ministrům zemědělství z dalších evropských zemí. Dodal, že výskyt dvojí kvality potravin na společném trhu EU bohužel jednoznačně prokazují i všechny další dosud provedené testy. Je proto důležité nalézt co nejrychleji řešení, například v podobě změny unijní legislativy, která by zakázala uvádět na trh výrobky pod stejnou obchodní značkou či ve stejném obalu s rozdílnou kvalitou či hmotností.

Ostatním členským státům a Komisi zaslala Česká republika dokument, ve kterém informuje, že výrobky stejné značky se stejným nebo podobným obalem se často liší v různých členských státech EU. Z tohoto důvodu využila příležitosti prezentovat výsledky nejnovější studie, která porovnává vlastnosti výrobků stejné značky prodávaných v České Republice, Maďarsku, Německu, Rakousku a na Slovensku.

Řada členských států v návaznosti na představené výsledky šetření iniciativu ČR včetně jednotného průzkumu na úrovni celé EU podpořila. Komise přislíbila, že se touto problematikou bude i nadále zabývat a ministry bude informovat o svých zjištěních.

Ministr Jurečka se problematice dvojí kvality potravin věnuje již od svého nástupu do úřadu. V minulosti téma opakovaně diskutoval se zeměmi V4, v červenci roku 2016 zaslaly země V4 evropským institucím společné prohlášení k dvojí kvalitě, na závažnost problému upozornil ministr Jurečka i letos v březnu na jednání Rady ministrů pro zemědělství a rybářství. Nyní představil výsledky vlastního průzkumu, který porovnával výrobky z ČR a čtyř okolních zemí.

Zjistilo se v něm například to, že Tulip Luncheon meat z Německa obsahuje vepřové maso, zatímco v tom českém je velká část vepřového masa nahrazena drůbežím a vepřovým separátem. V německých rybích prstech Iglo najde spotřebitel víc masa, než když si je koupí v České republice. Porovnávaly se i prací prostředky, ve stejně velkých baleních bylo rozdílné množství přípravku. A například Persil z Německa a Rakouska obsahoval více aktivních látek, než ten, který pocházel z českých, maďarských nebo slovenských obchodů.

Evropská komise dnes také ministry informovala o aktuální situaci a krocích Komise v otázce afrického moru prasat, jehož výskyt byl nově potvrzen na území ČR v populaci divokých prasat. Ministr Jurečka se k tomuto tématu sešel s komisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem, kterého informoval o aktuální situaci a doposud přijatých opatřeních.

S komisařem Andriukaitisem jsme se domluvili na další úzké spolupráci. Letos na podzim v Praze rovněž uspořádáme ministerskou konferenci, kde budou sdíleny vzájemné zkušenosti a probírán aktuální vývoj situace,“ uvedl ministr Jurečka.

Na dnešním zasedání Rady se hovořilo rovněž o otázce budoucího směřování SZP, a to i v souvislosti s jejím zjednodušením a možným budoucím financováním. Detailnější diskuse budou následovat na přelomu roku v návaznosti na plánované zveřejnění sdělení Evropské komise k budoucí podobě SZP.

 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství