KIS Ústecký kraj
Projekt Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje vznikl za podpory Ministerstva zemědělství

Šéf agrární komory chce prosadit povinné členství zemědělců v komoře

16/06/17
viz. zdroj

Zdroj: Deník Zemědělec

 

 

Autor: Eva Seifertová

Jedním z cílů, které si pro své tříleté funkční období vytyčil prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, je povinné členství zemědělců v komoře. Uvedl to včera na konferenci v Praze, kterou pořádal Zemědělský svaz ČR. Z komory v minulosti odešel například Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP) i další členové.

Povinné členství v komoře by posílilo zemědělce ve vztahu k exekutivě, to je jednoznačné, řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Podle něj by podobný návrh současným zemědělským výborem prošel, jak by obstál na sněmovním plénu, ale odhadovat nechtěl.

První místopředseda ČMSZP Miroslav Buchta ale k povinnému členství řekl, že více než polovina členů svazu by s tím nesouhlasila. Poukázal na to, že co začíná slovem povinné, to vyvolává určitou averzi.

Svaz komoru opustil loni v únoru, členům svazu vadil zákon zavádějící povinné předkupní právo na půdu pro nájemce či pachtýře, kteří na ní hospodaří. Ten komora prosazuje.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Šíra by návrh na povinné členství vzbudil spoustu emocí. Zemědělci by podle něj mohli mít pocit, že komora potřebuje víc peněz z příspěvků, ale reálně je zastupovat nebude.*